Jedna z ulubionych ryb Polaków – łosoś – osiągnie wkrótce rekordową cenę. Już teraz nie sposób dostać ją za mniej niż 45-50 zł za kilogram, a niedługo osiągnie ona zupełnie zaporowe wartości. Na szczęście możecie ją zastąpić inną, równie zdrową i smaczną rybą – pstrągiem łososiowym.

Dlaczego warto jeść łososia?

Łosoś to jedna z najzdrowszych i zarazem najsmaczniejszych ryb świata. Wiele badań sugeruje, że zwiększenie spożycia tłustych ryb, takich jak właśnie łosoś, zmniejsza ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia.

Ponadto, łosoś:

  • wspiera zdrowy poziom cholesterolu
  • to fantastyczna alternatywa dla źródeł białka, takich jak kurczak czy wołowina
  • może korzystnie wpływać na mózg i procesy poznawcze
  • obecny w łososiu selen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy

Dlaczego czeka nas podwyżka cen łososia?

Ceny łososia poszybowały w górę już jakiś czas temu. Stało się to co najmniej z kilku powodów, w tym z powodu przełowienia, niszczenia delikatnych siedlisk, w których muszą żyć oraz z powodu rosnącego popytu na tę rybę.

Zobacz także:

Niestety, cena łososia ma wkrótce jeszcze bardziej wzrosnąć. Dlaczego? Zdaniem Johna-Paula McGinleya, dyrektora zarządzającego Mowi Central Europe, konsumenci muszą liczyć się ze wzrostem cen łososia na wszystkich europejskich rynkach, również w Polsce:

- Z częścią tych wyzwań radzimy sobie wprowadzając działania optymalizacyjne na poziomie organizacji zarówno lokalnej, jak i globalnej, zarówno w sferze wydajności produkcji, jak i logistyki, jednak wiele z nich jest od nas niezależna i nie pozostanie bez wpływu na cenę naszych produktów. Należy spodziewać się wzrostu cen produktów z łososia na wszystkich europejskich rynkach również w Polsce - powiedział McGinley.

McGinley dodał, że pandemia koronawirusa wzmocniła globalny popyt na łososia.

- Zmiany, które dostrzegamy, dotyczą głównie popandemicznego trendu związanego ze zdrowym żywieniem i tym samym wzrostem zapotrzebowania na produkty z łososia. Zwiększa nam się frekwencja i penetracja na wszystkich naszych głównych rynkach. Wynika to z coraz większej świadomości jak duże znaczenia dla zdrowia i jakości życia ma to co jemy - powiedział dyrektor zarządzający Mowi Central Europe.

Czym zastąpić łososia?

Śledź czy makrela to znacznie tańsze i ogólnie dostępne ryby, które z powodzeniem zastąpią łososia. Ich smak różni się od tej popularnej czerwonej ryby w dużym stopniu. Jeśli lubicie smak łososia, możecie sięgnąć po równie smacznego i zdrowego pstrąga łososiowego.

Mimo iż łosoś i pstrąg łososiowy pochodzą z tej samej rodziny i są dość podobne w smaku, ta pierwsza ryba jest uważana za towar luksusowy, a ta druga wyróżnia się raczej przystępną ceną w stosunku do ceny łososia.

Dlaczego warto jeść pstrąga łososiowego? 

Pstrąg łososiowy, zwany też tęczowym jest nie tylko smaczny, ale też bardzo zdrowy.

  • jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3
  • dostarcza pełnowartościowego oraz łatwo przyswajalnego białka, zawierającego m.in. aminokwasy egzogenne
  • to bogate źródło witamin z grupy B, szczególnie niacyny (B3), niezbędnej dla zdrowia mózgu
  • uzupełnia niedobory organizmu na fosfor, selen, wapń, magnez, żelazo i potas
  • zawiera także witaminy A, E i D

Źródło: portalspozywczy.pl