Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Physicians Committee for Responsible Medicine, niskotłuszczowa dieta wegańska, bez ograniczeń kalorycznych, może zmniejszyć ból stawów u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Ponadto, wykazano, że uczestnicy badania doświadczyli również utraty wagi i poprawy poziomu cholesterolu.

Niskotłuszczowa dieta wegańska może załagodzić ból stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów jest powszechną (choruje na nią ok. 400 tys. Polaków) chorobą autoimmunologiczną, która powoduje ból stawów, obrzęk i ostatecznie - trwałe uszkodzenie stawów.

Zdaniem doktora Neala Barnarda, przejście na dietę wegańską, może znacząco pomóc zmniejszyć towarzyszące jej objawy:

- Dieta roślinna może być receptą na złagodzenie bólu stawów dla milionów ludzi cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów – powiedział dr Neal Barnard, główny autor badania i przewodniczący Komitetu Lekarzy:

- A wszystkie skutki uboczne, w tym utrata wagi i obniżenie poziomu cholesterolu, są tylko korzystne - dodał.

Raport z badania nt. reumatoidalnego zapalenia stawów

W badaniu wzięły udział 44 osoby dorosłe, cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów. Uczestników przydzielono do jednej z dwóch grup na 16 tygodni:

Zobacz także:

  • Pierwsza grupa była na diecie wegańskiej przez cztery tygodnie, eliminując dodatkowe pokarmy przez trzy tygodnie, a następnie ponownie wprowadzając wyeliminowane pokarmy indywidualnie przez dziewięć tygodni. Uczestnikom nie zapewniano posiłków, przygotowywali je samodzielnie i kupowali je pod kierunkiem zespołu badawczego.
  • Druga grupa była na nieograniczonej diecie, ale poproszono ją o codzienne przyjmowanie kapsułki placebo, co nie miało wpływu na badanie. Następnie grupy zmieniły diety na 16 tygodni.

Oprócz zmniejszenia bólu stawów i obrzęku, masa ciała uczestników stosujących dietę wegańską i niskotłuszczową, zmniejszyła się średnio o około 6,35 kg, w porównaniu z przyrostem około 1 kg na diecie placebo. W grupie wegańskiej wystąpiły również większe spadki cholesterolu całkowitego, LDL i HDL.

Czym jest dieta wegańska?

Dieta wegańska to dieta, która dopuszcza tylko rośliny (takie jak warzywa, zboża, orzechy i owoce) oraz żywność wykonaną z roślin.

Weganie nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów mlecznych i jaj. Mimo iż dieta wegańska jest krytykowana ze względu na to, że nie dostarcza organizmowi wszystkich składników odżywczych, jest to w rzeczywistości mitem, ponieważ tak naprawdę stosując tę dietę, można uzyskać większość potrzebnych składników odżywczych. Wyjątkiem mogą być niektóre witaminy, które należy wówczas suplementować.

Źródło: nhs.uk, zdrowie.wprost.pl