Podwyżki cen gazu to kolejny problem, który spędza Polakom sen z powiek. Jak ograniczyć zużycie gazu w domu? Podpowiemy wam, co możecie zrobić w kuchni, aby zmniejszyć rachunki za gaz. To proste. Wystarczy, że wdrożycie te cztery podstawowe zasady.

Jak zmniejszyć zużycie gazu w kuchni?

Podwyżki cen gazu stały się faktem. I choć pewne rzeczy są nieuniknione i nie mamy na nie wpływu, istnieją pewne kroki, które możemy podjąć, aby zmniejszyć zużycie gazu w swoim domu.

Jak zmniejszyć zużycie gazu w kuchni? Oto, co możecie zrobić.

Jeżeli macie w domu tradycyjną kuchenkę gazową, pamiętajcie o 4 prostych zasadach:

Zobacz także:

  1. Podczas gotowania posiłków na kuchence gazowej, wybierajcie naczynia i garnki, które lepiej przewodzą ciepło, np. z stali szlachetnej. Takie garnki nagrzewają się o wiele szybciej, dzięki czemu czas gotowania będzie krótszy.
  2. Gotując wodę w czajniku na tradycyjnej kuchence gazowej, pamiętajcie, by nie napełniać wodą całego czajnika. Nalejcie do czajnika tylko tyle wody, ile tak naprawdę potrzebujecie. Im więcej nalejecie wody do czajnika, tym dłużej będzie się ona gotowała na gazie, co zużyje znacznie więcej gazu.
  3. Przygotowując potrawy w piekarniku pamiętajcie o kilku prostych zasadach. Po pierwsze – wstawiajcie danie od razu do piekarnika, jak tyko nabierze on właściwej temperatury. Pamiętajcie, żeby nie zostawiać go włączonego na długo przed wstawieniem potraw do środka. Miejcie też na uwadze to, że piekarnik nawet po wyłączeniu wciąż utrzymuje wysoką temperaturę, więc możecie wyłączyć go kilka minut przed czasem i pozostawić potrawę w środku. Gdy przygotowujecie w piekarniku więcej niż jedno danie, mądrze zagospodarujcie miejsce wykorzystując wszystkie półki. Możecie też kupić specjalne naczynia piętrowe.
  4. Przykrywajcie patelnię pokrywką. Możecie szybciej gotować potrawy i jednocześnie zużywać mniej gazu, przykrywając patelnie pokrywką. Przykrycie pokrywką sprawi, że płomienie dotrą na boki, dzięki czemu gotowanie będzie wydajniejsze. Ponadto, zatrzymuje parę i przyspiesza gotowanie.

Wszystkie te zasady na pewno pomogą wam choć trochę ograniczyć zużycie gazu w kuchni.

Źródło: porady.interia.pl