W związku z kryzysem wojennym na Ukrainie i lawiną uchodźców przybywających do naszego kraju, niektóre sieci sklepów otworzyły się dla klientów nawet w niedziele niehandlowe.

W planach jest całkowite, tymczasowe zniesienie zakazu handlu dla całej Polski. Jesteście za takim rozwiązaniem?

Tymczasowe zniesienie zakazu handlu w całej Polsce

Głośno się ostatnio mówi o możliwym całkowitym (choć oczywiście tymczasowym) zniesieniu zakazu handlu w niedziele niehandlowe. Wszystko to z myślą o uchodźcach, którzy napływają do Polski w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie.

Dla takich osób niezwykle ważny jest swobodny dostęp do sklepów i możliwość zrobienia zakupów także w siódmym dniu tygodnia. W związku z tym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaapelowała, o czasowe zniesienie zakazu handlu w niedziele, w województwach podkarpackim i lubelskim.

Zobacz także:

Za takim pomysłem opowiada się również rzecznik rządu - Piotr Müller:

- Zmienimy przepisy dotyczące handlu w niedziele w taki sposób, aby niepotrzebne było powołanie się na klauzulę generalną – powiedział Müller.

- Jest ogólny przepis, zarówno w prawie karnym, jak i w kodeksie wykroczeń, który mówi, że nie popełnia wykroczenia ten, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone nie przedstawia większej wartości niż dobro ratowane – dodał rzecznik.

Sklepy spożywcze będą otwarte w całej Polsce?

Na początku była mowa o tym, że sklepy takie miałyby być czynne tylko w dwóch województwach - lubelskim i podkarpackim, które znajdują się najbliżej przybywających do naszego kraju uchodźców. Zdaniem Prezesa Zarządu Pracodawcy RP - Rafała Baniaka, otwarcie handlu tylko w dwóch województwach nie załatwia sprawy i sklepy w niedziele powinny być otwarte w całej Polsce:

- Pozwoli to usprawnić organizację zbiórek na rzecz pomocy mieszkańcom Ukrainy, a tym samym wspomoże niesienie pomocy humanitarnej. Za zasadne należy uznać zniesienie zakazu handlu w niedzielę na terenie całego kraju do czasu ustabilizowania sytuacji humanitarnej i geopolitycznej. Konieczne jest szybkie wprowadzenie zmian legislacyjnych w tej sprawie - twierdzi Rafał Baniak.

Na chwilę obecną do Polski przybyły już ponad milion uchodźców z Ukrainy, który rozsiali się po całym naszym kraju. Popieracie pomysł, by z myślą o nich wszystkie sklepy spożywcze były w niedzielę otwarte?

Źródło: Twitter, strefabiznesu.pl