Wszechobecna drożyzna i szalejące rachunki za prąd i gaz, dają się we znaki wszystkim. W szczególnie trudnej sytuacji są seniorzy, którzy mają o wiele bardziej ograniczony budżet niż osoby pozostające aktywne zawodowo. Jak przeżyć mając do dyspozycji 1000 zł emerytury miesięcznie? A co, jeśli całość tej kwoty pożera rachunek za czynsz?

Podczas ulicznej sondy przeprowadzonej przez portal goniec.pl, pewna 80-latka ze łzami w oczach opowiadała o trudnej sytuacji, z którą przyszło jej się zmierzyć:

- Starych ludzi to się na śmietnik wyrzuca - powiedziała.

80-latka nie ma nawet na chleb

Redaktor portalu goniec.pl wyszedł na ulice Warszawy i przeprowadził sondaż dotyczący szalejących cen. Jedną z osób, z którą udało mu się porozmawiać, była pewna 80-latka, która przyznała, że ledwo wiąże koniec z końcem i nie ma nawet na chleb.

Starsza kobieta, mieszkanka warszawskiej Woli, pobiera co miesiąc emeryturę wynoszącą 1100 zł. Tyle samo musi zapłacić za czynsz:

Zobacz także:

- A gdzie światło? Gdzie telefon i opłaty za gaz? Ja nawet nie mam 10 groszy na życie. To jest przykre, że w Polsce tak biedujemy - powiedziała.

Dziennikarz zapytał kobietę, czy zgodnie z zapowiedziami rządu, dostała 13. i 14. emeryturę, na co ta mu odpowiedziała:

- Dali coś tam i chyba jeszcze w kwietniu będą dawać, ale co to jest? Jak ja takie straszne opłaty mam. Ja nie mam grosza na życie - dodała seniorka.

Zapytana, co by powiedziała prezesowi PiS, Jarosławowi Kaczyńskiemu, odpowiedziała:

- Oni tylko o sobie myślą wszyscy. Starych ludzi to się na śmietnik wyrzuca. To jest przykre, abym ja tak marzła, biedowała i w dodatku głodowała! - stwierdziła.

Kobieta nie ukrywa, że o wiele lepiej żyło jej się w czasach tak zwanej komuny, bo wtedy nie martwiła się ani o mieszkanie ani o to, czy będzie miała za co jeść. 

Emerytom żyje się jednak dobrze?

Mimo iż 80-latka z Warszawy bardzo narzeka na swoją sytuację, spora część polskich emerytów przyznaje, ze żyje im się obecnie stosunkowo dobrze. 

Jak wynika z sondażu IBRiS dla „Super Expressu":

  • 44,7 proc. emerytów uważa, że lepiej żyje im się za rządów PiS
  • zaledwie 22,9 proc. osób twierdzi, że lepsze warunki do życia panowały, gdy krajem rządziły PO i PSL

Źródło: wp.pl, twitter