Zupa wyszła zbyt kwaśna? Można ją uratować tym produktem z kuchni
Wikipedia Commons
Newsy

Zupa wyszła zbyt kwaśna? Można ją uratować tym produktem z kuchni

Żeby uratować zbyt kwaśną zupę wystarczy zastosować kilka prostych metod. Wystarczą wam podstawowe produkty, takie jak na przykład cukier i odrobina sprytu.
Hubert Rój
kwiecień 15, 2021

Do najbardziej kwaśnych zup w jadłospisie Polaków należą między innymi barszcz czerwony, pomidorówka, czy wreszcie zupa ogórkowa.

Czasem zdarzy się, że podczas ich gotowania przesadzicie z octem, koncentratem pomidorowym czy kiszonymi ogórkami wraz z sokiem.

Co w takich wypadkach czynić? Zbyt kwaśna zupa to nie jest jeszcze powód do załamywania rąk. Zastosujcie kilka naszych trików, by zupa smakowała jak należy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co dodać do zbyt kwaśnej zupy?

Zacznijmy od podstawowego działania w walce ze zbyt kwaśną zupą. Jest nim oczywiście dodanie do zupy czegoś słodkiego.

Słodki smak reguluje i wyrównuje kwaśny smak np. octu czy kiszonych ogórków. Wystarczy dodać do zupy odrobinę cukru czy nawet miodu, by zmienić jej smak.

Uważajcie jednak z ilością dodawanych substancji słodzących, bo przez nieuwagę z pierwszego dania wyjdzie wam słodki deser…

Innym najbardziej naturalnym sposobem na kwaśną zupę jest oczywiście zwykłe rozcieńczenie potrawy.

Pamiętajcie jedynie o tym, by rozcieńczać zupę za pomocą wrzątku. Zagotujcie wodę w czajniku i w miarę możliwości dolewajcie ją do garnka.

Z wodą jest podobnie jak z cukrem – nie należy przesadzać z jej ilością, bo w łatwy sposób możecie utracić bezpowrotnie uzyskany z trudem smak z mięsnego czy warzywnego wywaru lub bulionu.

Inne sposoby na kwaśną zupę

Zbyt kwaśną zupę można „odratować” także na nieco bardziej nietypowe sposoby. Jednym z nich jest między innymi zastosowanie ryżu.

Znana jest właściwość ryżu, który pochłania nadmiar soli z potraw. Podobnie działa w przypadku kwasowości.

Jeśli gotujecie zupę, w której nie powinno znaleźć się nawet jedno ziarenko ryżu, zagotujcie w niej ryż w woreczku.

Kiedy napęcznieje i stanie się miękki, wchłonie dużą ilość nadmiarowego kwasu. Wtedy pozostaje usunięcie go z garnka. I voila!

Podobny patent możecie przetestować z udziałem ziemniaków. Obierzcie kilka sztuk i wrzućcie do za kwaśnej zupy. Po ugotowaniu kartofli zupa powinna nieco stracić na kwaśności.

Zobacz także

Co zrobić, kiedy zupa wyszła wam za słona? Więcej pisaliśmy o tym w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Jeśli z kolei macie problem z zupą ze zbyt dużą ilością pieprzu, bez obaw. Mamy na to swoje sposoby. Wystarczy, że przeczytacie ten artykuł.

Czytaj także:

Komentarze