Kluski lane najczęściej są używane do zupy mlecznej lub rosołu. Mogą być jednak zamiennikiem makaronu w zupie pomidorowej, a także doskonałym dodatkiem do zupy jarzynowej. Zrobicie je w parę minut, nawet jeśli nie macie doświadczenia. Będą doskonałe jeśli skorzystacie z najlepszego przepisu: wystarczy zapamiętać prostą zasadę 1:2. Wyjaśniamy, których składników ta proporcja dotyczy.

Kuchenne triki – łatwe do zapamiętania, pomocne podczas gotowania

Zamiast spisywać skomplikowane przepisy i proporcje składników, a na domiar złego przeliczać miary z tych zapisanych w gramach i miligramach, na szklanki i łyżki, które macie w kuchni, lepiej posługiwać się ciekawymi trikami.

Sprytnym sposobem na odmierzenie ilości mąki w kluskach śląskich lub kopytkach jest użycie dna garnka, na którym należy wyrównać poziomu tłuczonych ziemniaków, podzielić nożem na równe ćwiartki, usunąć jedną z nich na chwilę i w zwolnione miejsce nasypać mąkę, wyrównując jej poziom z pozostałymi ćwiartkami. Potem już pozostaje wymieszać całą porcję ziemniaków z odmierzona porcją mąki i uformować wałki, które będą cięte na kluski.

Innym prostym trikiem jest sposób na wyciśnięcie cytryny do ostatniej kropelki. W tym celu cytrynę przed użyciem należy zrolować. Dzięki temu z miąższu uwolnicie sok, który po przekrojeniu cytryny łatwiej wyciśniecie.

Zobacz także:

Przepis na idealne kluski lane wg zasady 2:1

Inna sprytna zasada dotyczy gotowania klusek lanych. Zamiast uczenia się szczegółowego przepisu zapamiętajcie tylko, że propozycja mąki do jajek powinna wynosić jak 2:1, czyli 2 porcje mąki (6 łyżek) do 1 porcji jajek: 3 sztuki.

Składniki:

  • 6 łyżek mąki
  • 3 jajka
  • Szczypta drobnej soli

Przygotowanie:

  1. Zagotujcie mleko rosół lub inną zupę, w której przygotujecie kluseczki. Kluski można też lać na wodę, a następnie wybrać łyżka cedzakową lub odcedzić na durszlaku.
  2. Do miski wbijcie jajka i rozmąćcie je używając trzepaczki lub miksera. W trakcie mieszania dodajcie sól, a następnie mąkę. Ciasto powinno być luźne.
  3. Wlewajcie ciasto bezpośrednio do garnka z gotujący się płyn. Po około 2 minutach gotowania kluseczki będą gotowe.

Jeśli przygotowywaliście je w zupie, możecie od razu ja jeść, jeśli na wodzie, odcedźcie, a następnie wykorzystajcie kluski zgodnie z upodobaniami.

Źródło: gazeta.pl