Wiele osób uskarża się na problemy ze snem. Co zrobić, aby lepiej i dłużej spać? Skorzystajcie z tej naturalnej metody, jaką jest piwo. Nie musicie go jednak wcale pić, by usnąć snem sprawiedliwego. Wystarczy, że upierzecie w nim swoją poszewkę na poduszkę. Jak to działa?

Zawarty w piwie chmiel ma działanie usypiające

Naukowcy przyjrzeli się bliżej chmielowi i jego wpływowi na lęki i zaburzenia snu. Kilka badań naukowych wykazało, że chmiel ma działanie uspokajające.

Chmiel, jak wiadomo, jest wykorzystywany do produkcji piwa. Roślina ta zawiera związki, w tym karbinę dimetylowinylową, które mogą pomóc w wywołaniu snu.

Czy słyszeliście kiedyś o tzw. zmęczeniu zbieraczy chmielu? To zjawisko, które jest spowodowane przez przenoszenie świeżych żywic chmielowych (i wdychanie lotnych związków aromatycznych) podczas pracy na polach. Mówiąc wprost - osoby, które zajmują się zbieraniem chmielu, mogą czuć się podczas takiej pracy dość senne.

Zobacz także:

Chmiel od wieków jest używany jako naturalny środek na sen. Nie musicie jednak pić piwa, by lepiej spać. Możecie skorzystać z dwóch prostych metod i sprawdzić, czy któraś z nich na was działa. 

  1. Wypierzcie poszewkę swojej poduszki w piwie. Można zrobić do ręcznie, dolewając do miski z ciepłą wodą zawartości puszki z piwem. 
    Inna opcją jest dodanie trochę piwa do wody w pralce (lub małej wannie z wodą) i zanurzenie w niej swojej poszewkę na poduszkę. Następnie wysuszcie ją jak zwykle i załóżcie na poduszkę. Metoda ta nie zagwarantuje wam na 100% błyskawicznego snu, ale na pewno warto ją przetestować.
  2. Włóżcie szyszki chmielu do poduszki. Możecie też wykorzystać świeże szyszki chmielu w inny sposób - wystarczy, że wypełnicie nimi swoją poduszkę. Sprawdzicie tę metodę na lepszy sen? 

Co mówią na ten temat badania?

Podczas jednego z badań naukowcy zbadali skutki picia piwa bezalkoholowego z chmielem w porze obiadowej. Eksperci odkryli, że kobiety, które piły w ciągu dnia piwo, miały w nocy lepszą jakość snu, zaś wszyscy uczestnicy zgłaszali obniżony poziom lęku.

Mimo iż chmiel okazał się obiecujący w łagodzeniu lęków i zaburzeń snu, może być jeszcze bardziej skuteczny, gdy połączymy go z walerianą (kozłkiem lekarskim), która znana jest jako ziołowy lek na bezsenność.

Niektóre dowody naukowe sugerują, że waleriana może pomóc poprawić jakość snu, gdy jest przyjmowana samodzielnie lub w połączeniu z chmielem. By to potwierdzić, potrzebne są jednak dalsze badania. 

Źródło: healthline.com, vinepair.com