Lubicie marynowane warzywa? Papryka czy ogórki w marynacie to świetny dodatek do kanapki czy obiadu. Większość z nas po opróżnieniu słoika wylewa taką marynatę i zachowuje jedynie słoik. To błąd! Marynata po ogórkach czy papryce ma bardzo fajne zastosowanie w kuchni. Co można z nią zrobić? Czytajcie dalej!

Do czego wykorzystać marynatę po ogórkach i papryce?

Jeżeli zwykle wylewaliście marynatę po ogórkach, papryce czy innych warzywach ze słoika, więcej tak nie róbcie. Taka marynata to świetny pomysł na nadanie soczystości różnym rodzajom mięs.

Co zrobić, żeby mięso było smaczniejsze, bogatsze i bardziej soczyste? To proste – polejcie je marynatą, która została wam po ogórkach czy papryce. Ponieważ taka marynata jest bogata w sód, działa podobnie do klasycznej solanki ze słoną wodą. Zanim włożycie mięso (wieprzowinę, kurczaka czy stek) do piekarnika, spróbujcie namoczyć je w soku z marynaty na 30 minut przed gotowaniem. Dzięki temu mięso zachowa więcej wilgoci i będzie smaczniejsze.

Jak jeszcze można wykorzystać marynatę?

Jest jeszcze kilka innych sposobów, w jakie możecie wykorzystać marynatę z warzyw.

Zobacz także:

Możecie z niej przykładowo zrobić... kolejną porcję marynowanych warzyw. Wystarczy, że doprowadzicie solankę do wrzenia i zalejecie nią cebulę, ogórka, marchewkę, rzodkiewkę lub fasolkę szparagową. Zakręćcie dobrze słoik i po kilku dniach będziecie mieć świetną sałatkę do obiadu.

Są też tacy, którzy dodają taką marynatę do... Krwawej Mary. Krwawa Mary (ang. Bloody Mary) – to nic innego, jak koktajl alkoholowy przygotowany najczęściej z wódki, soku pomidorowego i przypraw.

Wymieszajcie łyżkę soku z marynaty z koktajlem na bazie pomidorów, aby uzyskać jeszcze wyraźniejszy i bardziej pikantny smak drinka.

Jak zrobić marynowane ogórki w zalewie?

Jeżeli chcecie zrobić marynowane ogórki w zalewie, koniecznie sprawdźcie nasz przepis. I pamiętajcie – by nigdy więcej nie wylewać marynaty. To doskonały dodatek do wielu dań!

Składniki:

  • 2 kg drobnych ogórków
  • 4 łyżki soli
  • 1 szklanka octu
  • 6 łyżek cukru
  • kilka ziaren ziela angielskiego
  • parę liści laurowych
  • 1 marchewka (niekoniecznie)
  • 5 ząbków czosnku, koper
  • korzeń chrzanu, gorczyca

Przygotowanie:

  1. Ogórki umyć i ułożyć w słoikach litrowych.
  2. Wsypać gorczycę, dodać ziele angielskie, koper (same baldachimy), korzeń chrzanu obrany i pocięty na małe kawałeczki, a następnie obrany w ząbkach czosnek po 2 ząbki do każdego słoika.
  3. Następnie sporządzamy zalewę: wymieszać ocet z wodą, dodać liście laurowe i ziele można dać czarny ziarnisty pieprz (parę ziarenek) oraz cukier i wszystko razem zagotować.
  4. Wlać gorącą zalewę do słoików zakręcić i pasteryzować około 10 minut.
  5. Ostudzić przenieś do ciemnej spiżarki.

Źródło: Gotujmy.pl

Czytaj także: