Większość Polaków słysząc o gołąbkach, ma przed oczami liście białej kapusty nafaszerowane ryżem i mięsem mielonym oraz polane sosem pomidorowym. Okazuje się jednak, że nie w każdym regionie naszego kraju ta wersja jest najpopularniejsza. 

Z czym pomorzanie jadają gołąbki?

Być może was to zdziwi, ale pomorzanie najczęściej przyrządzają gołąbki z farszem stanowiącym mieszankę kaszy pęczak i… suszonych grzybów. Potrawa ta pojawiła się na Żuławach po 1945 roku i zadomowiła się na stałe. Nic dziwnego. W końcu jest prosta, tania i smaczna.

Koniecznie spróbujcie gołąbków w takim wydaniu, są naprawdę wyśmienite.

Przepis na gołąbki z kaszą pęczak i suszonymi grzybami

Będziecie potrzebować:

  • 1 średniej wielkości główki kapusty
  • 300 gramów kaszy pęczak (3 torebek)
  • 50 gramów ulubionych suszonych grzybów
  • 400 ml bulionu
  • 2 cebul
  • 1 łyżki masła
  • Oleju do smażenia
  • Przypraw: soli, pieprzu

Przygotowanie:

  1. Suszone grzyby umieśćcie w małej miseczce, zalejcie wodą i odstawcie do namoczenia na całą noc. Następnego dnia namoczone grzyby posiekajcie drobno, przełóżcie do rondelka, zalejcie świeżą wodą i gotujcie przez kilkanaście minut, aż do miękkości.
  2. Cebulę obierzcie, pokrójcie w niewielką kosteczkę i zeszklijcie na maśle. Po kilku minutach do cebuli dodajcie ugotowane grzyby (nie wylewajcie wody, w której się gotowały, przyda się do sosu). Całość smażcie przez ok. 5 minut. 
  3. Kaszę pęczak ugotujcie zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu producenta. Po odcedzeniu z wody wymieszajcie ją wraz z grzybami i cebulą, doprawcie solą i pieprzem, a następnie odstawcie.
  4. W dużym garnku zagotujcie wodę. Z główki kapusty oddzielcie kilka liści i umieśćcie je we wrzątku na ok. 2 minuty. Sparzone wyjmijcie z garnka i odsączcie z wody. Pamiętajcie, by z każdego liścia wyciąć zgrubienie.
  5. Tak przygotowaną kapustę zacznijcie faszerować mieszanką grzybów i kaszy pęczak, a następnie zwijać.
  6. Na patelni rozgrzejcie niewielką warstwę oleju, a następnie umieśćcie na niej zwinięte gołąbki i przesmażcie z obu stron, a następnie przełóżcie je do prostokątnego naczynia żaroodpornego łączeniem do dołu (układajcie bardzo ciasno).
  7. Całość zalejcie bulionem i wodą pozostałą z gotowania grzybów, a następnie umieśćcie w nagrzanym do 200 st. C piekarniku. Po ok. 1 godzinie danie powinno być gotowe.

Smacznego!

Zobacz także: