Żurawina to nic innego, jak małe, okrągłe, jadalne jagody, które mają kolor od jasnoczerwonego do ciemnoczerwonego. Owoce żurawiny rosną na niewielkich, wiecznie zielonych krzewach i można je spotkać w całej Europie oraz Ameryce Północnej i Środkowej.

Od niedawna stały się dużo bardziej dostępne w sprzedaży w naszym kraju. Bez problemu dostaniecie je na półkach z owocami w znanym ogólnopolskim markecie i do tego w całkiem rozsądnej cenie. Korzystajcie zatem z optymalnej pory na ich zakup, czyli właśnie z trwającej jesieni.

Z uwagi na swój specyficzny, cierpki i kwaskowaty smak, żurawina nie jest lubiana przez wszystkich. W przeciwieństwie do większości jagód nie jest słodka. To dlatego, żeby uczynić ją smaczniejszą, większość ludzi dodaje do nich cukier lub dodaje ją do różnych wypieków, takich jak ciasta czy tarty.

Właściwości zdrowotne żurawiny

Żurawina posiada jednak niezliczone właściwości prozdrowotne. Oto tylko niektóre z nich:

Zobacz także:

  • Żurawina jest dobrym źródłem silnych przeciwutleniaczy, w tym przeciwutleniającej witaminy C. Jak pokazują badania, regularne spożywanie świeżych żurawin może pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi i zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej na ścianach tętnic, przyczyniając się do zdrowia układu krążenia.
  • Dzięki dużej ilości witaminy C, żurawina ma silne działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
  • Posiada też właściwości ściągające, a także pomaga łagodzić biegunki.
  • Badania pokazują, że owoce te szczególnie powinny sobie upodobać kobiety. Preparaty z żurawiną pomagają hamować wzrost bakterii E. coli, zmniejszając częstość infekcji dróg moczowych, a także hamując rozprzestrzenianie się innych rodzajów bakterii.
  • Wykazano również, że żurawina zawiera specjalne związki, które pomagają zapobiegać próchnicy i zmniejszają ryzyko chorób zapalnych.
  • Ze względu na zawartość witaminy C i potencjał przeciwzapalny, świeże jagody są dobre dla osób cierpiących na zapalenie stawów, pomagając zmniejszyć ból i stan zapalny stawów.
  • Owoc ten jest również dobry dla naszego układu krążenia, ponieważ zmniejsza ryzyko miażdżycy, udaru i zawału serca.
  • Żurawina ma też właściwości przeciwwirusowe, wzmacnia odporność poprzez zwiększenie agresywności białych krwinek i zmniejsza ryzyko raka.

Aby czerpać jak najwięcej korzyści, jakie ma do zaoferowania żurawina, najlepiej spożywać ją na świeżo. Ciepło wytwarzane podczas gotowania może całkowicie zniszczyć witaminę C w ciągu zaledwie 15 minut.

Czy jedzenie żurawiny może mieć skutki uboczne?

Mimo swoich licznych zalet, żurawina może również powodować skutki uboczne. Jedzenie żurawiny i picie soku żurawinowego, zwykle duże spożycie, może powodować zaburzenia trawienia u osób z chorobą refluksową, zapaleniem żołądka lub wrzodami trawiennymi oraz objawami, takimi jak cofanie się soków żołądkowych, zgaga, ból brzucha, utrata apetytu, tzw. odbijanie, czkawka, złe samopoczucie, metaliczny lub kwaśny posmak w ustach, nieświeży oddech, kaszel, nudności i wymioty. 

Źródło: healthline.com, medonet.pl