Kto hoduje w ogródku ogórki ten wie, że trzeba zbierać je regularnie. W przeciwnym razie wyrosną wam ogromne ogórki, które nie mieszczą się do słoików i nie można ich kisić ani konserwować. Możliwości są dwie - albo zjecie takie ogórki od razu po zerwaniu, albo zrobicie z nich coś pysznego do słoików na zimę.

My proponujemy tę drugą opcję i podsuwamy wam ciekawy przepis na mizerię do słoika bez dodatku octu. Co powiecie na taki przysmak? 

Przepis na mizerię bez octu na zimę

Jednym z lepszych pomysłów na wykorzystanie przerośniętych ogórków jest przyrządzenie z nich mizerii na zimę. Taka wersja tej sałatki nie zawiera w ogóle octu i będzie świetnym dodatkiem do waszych ulubionych dań - na przykład kotletów. 

Zobacz także:

Do przygotowania mizerii bez octu do słoików potrzebne wam będą poniższe składniki:

Składniki:

  • ogórki gruntowe (właśnie te przerośnięte, które nie nadadzą się do ukiszenia)

  • sól 

Przygotowanie:

  1. Zacznijcie od dokładnego umycia ogórków i obrania ich ze skórki.

  2. Następnie pokrójcie ogórki w dość grube plastry, o szerokości ok. 4 mm. 

  3. Po pokrojeniu przełóżcie ogórki do miski, zasypcie solą i wymieszajcie. Odstawcie na 2 godziny. 

  4. Po tym czasie odciśnijcie ogórki z wody i wylejcie. 

  5. W dużym słoiku układajcie ogórki warstwami: ogórki, sól i tak dalej, aż do samego końca. Najważniejsze, by na samej górze słoika ostatnią warstwą nie były ogórki, tylko sól.

  6. Zakręćcie słoik i odstawcie w ciemne, chłodne miejsce.

Jak wykorzystać przerośnięte ogórki? 

Jeśli nie przepadacie za tego rodzaju mizerią, możecie wykorzystać przerośnięte ogórki w inny sposób. Doskonale nadają się do przyrządzenia tzatzików, czyli pysznego sosu do dań z grilla. Warto wykorzystać je właśnie teraz, gdy jeszcze jest ciepło i pogoda sprzyja grillowaniu. Do tzatzików koniecznie dodajcie świeży czosnek i sok z cytryny - te dodatki nadają charakteru. 

Przerośnięte ogórki można też dodać do warzywnej sałatki do słoików z octem i cukrem. Będą dobrze smakować w towarzystwie papryki i cebuli. 

Źródło: haps.pl