Czosnek od wieków jest stosowany w leczeniu wielu problemów zdrowotnych. Znany jest nie tylko ze swojego charakterystycznego smaku, ale też z tego, że pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi oraz w poprawie krążenia.

Czosnek jest również silnym antybiotykiem ze względu na zawartość allicyny. Właściwości przeciwwirusowe tego warzywa sprawiają, że jest ono także doskonałym sposobem na naturalne wzmocnienie układu odpornościowego.

Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy w czosnku niektórzy badacze uważają, że może on pomóc w ochronie przed uszkodzeniem komórek i starzeniem się, co może zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera i demencji. Czosnek jest przy okazji niskokaloryczny i bogaty w witaminy C i B6.

Oprócz wszystkich tych wspaniałych korzyści, warzywo to ma właściwości antyseptyczne, które mogą pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju niechcianych grzybów i bakterii, które chronią nas przed nieprzyjemnymi infekcjami, takimi jak przeziębienie i grypa.

Zobacz także:

Dlaczego warto przygotować syrop z czosnku?

Syrop czosnkowy to świetny środek na chrypkę, ból gardła, przekrwienie i kaszel. Może łagodzić przekrwienie płuc, ponieważ może powodować rozluźnienie flegmy w płucach w wyniku działania wykrztuśnego. Może też być bardzo pomocny w przypadku zapalenia oskrzeli. Jak go przygotować?

Przepis na syrop z czosnku

Oto przepis na domowy syrop z czosnku, miodu i cytryny.

Składniki:

  • 3 cytryny
  • 2 główki/12-13 ząbków czosnku (polskiego - ten zwykle jest różowy)
  • 1/2 szklanki miodu (1 szklanka = 250 ml; dobrej jakości)
  • 1/2 szklanki wody (ciepłej, ale nie gorącej)

Przygotowanie:

  1. Czosnek przeciśnijcie przez praskę.
  2. Cytryny dobrze wymyjcie i wyciśnijcie z nich sok, który może zawierać pestki i miąższ,
  3. W wyparzonym słoiku umieśćcie czosnek, sok z cytryny i wodę połączoną z miodem.
  4. Całość wymieszajcie i zakręćcie.
  5. Słoik wstawcie do lodówki najlepiej na 3 doby (syrop nadaje się też do spożycia już po przygotowaniu).
  6. Można go przechowywać do 2-3 tygodni.

Dawkowanie syropu

Dawkowanie profilaktycznie powinno wynosić ok. 1 łyżeczki na dobę w przypadku dzieci oraz 1 łyżki w przypadku dorosłych. Jeżeli objawy choroby się nasilą, dawkowanie należy zwiększyć do  3 łyżeczek na dobę w przypadku dzieci i 3 łyżek w przypadku dorosłych. 

Źródło: medonet.pl