AdobeStock
Newsy

Warszawski jarmark świątecznych  jest jednym z najtańszych w Polsce. Ile kosztuje tam pajda chleba?

W wielu polskich miastach ruszyły bożonarodzeniowe jarmarki. Czy da się na nich odczuć powiew drożyzny? Okazuje się, że nie wszędzie...

Początek grudnia to czas bożonarodzeniowych jarmarków. To nie tylko świetna okazja do tego, żeby spędzić czas z innymi mieszkańcami miasta, ale też by skosztować różnych smakołyków i kupić świąteczne ozdoby.

Ceny na takich jarmarkach zwykle przyprawiają o zawrót głowy. Wystarczy przytoczyć niedawny przykład pajdy chleba ze smalcem, która na jarmarku we Wrocławiu kosztowała aż 25 zł. A jak przedstawiają się ceny w Warszawie?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Warszawski jarmark o wiele tańszy niż inne polskie jarmarki?

W całym internecie aż huczy od rekordowych cen, jakie panują na tradycyjnych polskich jarmarkach. W Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu drożyzna aż bije po oczach. A jak jest w stolicy? Tu ceny wcale nie są wygórowane. Zobaczcie sami.

Na Starym Mieście w Warszawie otwarto niedawno Jarmark Rękodzieła, Wytworów Artystycznych, Smakołyków Regionalnych. Jarmark ruszył już 26 listopada i będzie on czynny aż do 6 stycznia 2022 roku.

Mimo panującej rekordowej inflacji i podwyżek cen wielu produktów i usług, ceny na warszawskim jarmarku są dosyć przystępne.

Zobacz także
Karkówka 36 zł, szaszłyk 38 zł. To nie są ceny z restauracji, tyle trzeba zapłacić na jarmarku w Gdańsku

Karkówka 36 zł, szaszłyk 38 zł. To nie są ceny z restauracji, tyle trzeba zapłacić na jarmarku w Gdańsku

25 zł za pajdę chleba ze smalcem? Ceny na jarmarku we Wrocławiu wołają o pomstę do nieba

25 zł za pajdę chleba ze smalcem. Ceny na jarmarku we Wrocławiu wołają o pomstę do nieba

I tak:

  • za grzańca trzeba zapłacić od 12 zł do 30 zł (w zależności od wielkości napoju)
  • pajda chleba kosztuje od 10 zł do 20 zł (w zależności od wariantu)
  • oscypki kosztują od 4,99 zł do 7,99 zł za porcję (w zależności od wielkości; za większe oscypki trzeba zapłacić 18-22 zł)
  • owoce w czekoladzie - 10 zł

Godziny otwarcia jarmarku

Jeżeli planujecie wybrać się na warszawski jarmark bożonarodzeniowy, podajemy wam godziny jego otwarcia.

  • Niedziela-czwartek - godz. 11:00-20.00
  • Piątek-sobota - godz. 11:00-21.30
  • Jarmark będzie też czynny w święta 25-26 grudnia 2021 r., w godz. 11:00:21:30
  • Odwiedzicie go też w Sylwestra 31 grudnia 2021 r., w godzinach 11:00:21:30
  • Zrobicie też zakupy w Nowy Rok - 1 stycznia 2022 r., w godz. 11:00:21:30 

Wybierzecie się z bliskimi na warszawski jarmark? 

Źródło: horecatrends.pl

25 zł za pajdę chleba ze smalcem? Ceny na jarmarku we Wrocławiu wołają o pomstę do nieba
AdobeStock
Newsy
25 zł za pajdę chleba ze smalcem. Ceny na jarmarku we Wrocławiu wołają o pomstę do nieba
Wybieracie się w tym roku na bożonarodzeniowy jarmark? Nie zdziwcie się, gdy zobaczycie ceny.

W wielu polskich miastach ruszyły bożonarodzeniowe jarmarki. Jeżeli chcecie coś jednak na nich kupić liczcie się z tym, że nie będzie tanio. I tak przykładowo we Wrocławiu, za zwykłą pajdę chleba ze smalcem trzeba zapłacić aż 25 zł. Czy to aby nie przesada? Ruszyły bożonarodzeniowe jarmarki W wielu polskich miastach jarmarki bożonarodzeniowe ruszyły już 19 listopada. Jarmarki te cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków. To świetna okazja do tego, by poczuć prawdziwą magię świąt – kupić bożonarodzeniowe ozdoby, zjeść różne smakołyki lub po prostu napić się grzanego piwa. Na jednym z takich jarmarków – a konkretnie na jarmarku we Wrocławiu, ceny są jednak jak z kosmosu. Ceny na bożonarodzeniowych jarmarkach W sieci pojawiły się wpisy od rozżalonych internautów, którzy narzekali na to, ile trzeba na nim zapłacić za jedzenie: - 25 zł za pajdę chleba ze smalcem… żart nad żart. - Oscypek z żurawinką 5 zł. Co roku kupowałam po jednym w każdym domku, w tym roku zakończę na jednej sztuce na cały jarmark. - Jak zobaczyłam szaszłyk za 38 zł to mi szczęka opadła. - Ziemniaki 15 zł. Złoty interes tam ktoś robi – komentują. Jeden z internautów był zszokowany tym, co zastał w Krakowie. Na jarmark wybrał z się z dziećmi, którym postanowił kupić rosół. Gdy przyszło do zapłaty rachunku, mężczyzna wprost zdębiał: - Ja byłem niedawno w Krakowie na rynku. Rosół dla dwójki dzieci będzie tam za 50 zł. Pozdrawiam – skomentował internauta. Nie wszystkich jednak dziwią szalejące ceny na jarmarkach. Zdaniem pewnego mężczyzny, ceny na tego typu wydarzeniach nigdy nie należały do najniższych, m.in dlatego, że sprzedawca musi zapłacić  za wynajęcie...

Magda Gessler otworzyła stragan na świątecznym jarmarku. Za grzybową chce 70 zł,  To dużo?
ONS.pl, Adobe Stock
Newsy
Magda Gessler otworzyła stragan na świątecznym jarmarku. Za grzybową chce 70 zł. To dużo?
Stragan „U Fukiera” Magdy Gessler działa wśród innych, warszawskich stoisk. Goście chwalą smak i narzekają na ceny. „Kogo na to stać?” – pytają.

Bożonarodzeniowe jarmarki w wielu miastach Polski wystartowały już pod koniec listopada. Ten warszawski wcale nie jest najdroższy w kraju. Bardziej kosztowne dania znaleźliśmy we Wrocławiu czy Gdańsku. Tam za pajdę chleba ze smalcem trzeba zapłacić 25 zł, a w Warszawie „tylko” 20 zł. Jednak dania, które możecie kupić na stoisku Magdy Gessler nie można nazwać tanimi. Duża popularność straganu Magdy Gessler Bożonarodzeniowy jarmark jest bardzo chętnie odwiedzany przez warszawiaków. Tłumek ustawia się też przed straganem Magdy Gessler. Można tam kupić i zjeść na miejscu pajdę chleba ze smalcem, pasztetem z dziczyzny czy tatar ze śledzia, a wypić grzane wino. Na profilu Facebookowym restauracja „U Fukiera” prowadząca stragan, dziękowała klientom za świetną inaugurację jarmarku: - Otwarcie budki świątecznej U Fukiera przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania Dziękujemy za liczne odwiedziny, serdeczne słowa i sugestie Jesteśmy tu dla was, by cieszyć wasze podniebienia i serca w tym wspaniałym świątecznym klimacie Do zobaczenia na Rynku Starego Miasta! Klienci także byli zadowoleni z odwiedzin: - Tatar ze śledzia z plackiem obled, grzaniec też pyszny obsługa cudowna - pisali. - Pajda z pasztetem z dziczyzny z grzybkami marynowanymi pychotka obsługa przemiła, polecam. Niektórym nie wystarczają świąteczne smakołyki, chcieliby zobaczyć właścicielkę, dopytują więc, czy na straganie bywa Magda Gessler? - Czy będzie szansa spotkać Panią Magdę w budce? Pozdrawiam :) Niestety, obsługa restauracji, dotychczas nie odpowiedziała czy restauratorka dogląda osobiście straganu.         Wyświetl ten post na Instagramie            ...

Karkówka 36 zł, szaszłyk 38 zł. To nie są ceny z restauracji, tyle trzeba zapłacić na jarmarku w Gdańsku
Adobe Stock
Newsy
Karkówka 36 zł, szaszłyk 38 zł. To nie są ceny z restauracji, tyle trzeba zapłacić na jarmarku w Gdańsku
Jarmarki są magiczne. Pełne święcących ozdób i świątecznego czaru. W tym roku, w każdym mieście są jeszcze wyjątkowo drogie. Jak jest w Gdańsku?

Na bożonarodzeniowe jarmarki czekamy z niecierpliwością, a gdy już pojawią się na rynkach naszych miast, cieszymy się jak dzieci. I choć do świąt jeszcze daleko i bardziej zajmują nas codziennie, wcale nie świąteczne sprawy, to tam możemy poczuć magię świąt. W tym roku jarmarki ruszyły w całej Polsce 19 października. Sprawdzamy co można kupić i za ile na jarmarku w Gdańsku. Ceny na pewno was zaskoczą. Co znajdziecie na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku? Jeśli jeszcze nie odwiedziliście tegorocznego targowiska w Gdańsku, podpowiadamy, że znajdziecie go nie tylko tradycyjnie na Placu Węglowym. Stragany rozciągają się aż do ulicy Tkackiej i Bogusławskiego. W ramach gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego stanęło 120 straganów. Całość została pięknie oświetlona. Świąteczna iluminacja przyciąga wielu mieszkańców, którzy chętnie fotografują się na jej tle. Szczegółowy plan straganów i miejsca, w których odbywają się imprezy, znajdziecie na mapce przygotowanej przez organizatorów. Na miejscu poza fotografowaniem się w tym magicznym miejscu,  można uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych na scenie, w centralnym punkcie, tuż obok tronu Świętego Mikołaja. W tym roku na miejscu można także zaszczepić się na Covid-19. Drożyzna na świątecznych jarmarkach Gdybyście poza spacerowaniem chcieli także coś kupić, to musicie zabrać grube portfele. Ceny na jarmarkach nigdy nie były niskie, ale w tym roku szczególnie zaskakują. Tyle trzeba zapłacić za przekąski serwowane na straganach: Pajda chleba ze smalcem – 20 zł 300 g bigosu – 20 zł Zwykła kiełbasa z grilla – 25 zł Pierogi – 25 zł Gyros – 26 zł Karkówka – 36 zł Szaszłyk – 38 zł Golonka – 39 zł Napoje też nie są tanie:...

Aldi wycofuje chipsy
Adobe Stock
Newsy
Znamy godziny otwarcia sklepów w Sylwestra i Nowy Rok. Sprawdźcie, a unikniecie zaskoczenia
Święta mają to do siebie, że sklepy w tych dniach pracują w różnych godzinach niż zwykle. Sprawdźcie razem z nami, gdzie zrobicie dziś i jutro zakupy.

Co prawda 31 grudnia, czyli imieniny Sylwestra, nie jest formalnie świętem, ale tego właśnie dnia sklepy wprowadziły zmiany w godzinach swojego otwarcia. Wiąże się to oczywiście z imprezowymi planami Polaków, którzy w tym roku spędzą Sylwestra w swoich domach. Na pewno nie zabraknie jednak szampańskiej zabawy w gronie najbliższych. Pamiętajmy, że w godzinach od 19 do 6 rano, będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Zakupy w sklepach od 10 do 12 zrobią osoby starsze. 31 grudnia tak jak w poprzednich dniach, obowiązują godziny dla seniorów.  Sytuacja w sklepach To także wzięły pod uwagę sklepy. W związku z tym, będą otwarte więc właśnie maksymalnie do godziny 19. Spójrzmy jak sytuacja z godzinami otwarcia w Sylwestra prezentuje się w poszczególnych sklepach: Biedronka: sklepy otwarte do godz. 19 Lidl: sklepy otwarte do godz. 19 Kaufland: sklepy otwarte do godz. 18 Carrefour:  sklepy otwarte do godz. 18 Tesco: sklepy otwarte do godz. 18 Auchan: sklepy otwarte do godz. 18 Aldi: sklepy otwarte do godz. 18 Żabka: sklepy otwarte do godz. 22 lub 23 Nowy Rok zgodnie z tradycją Co z Nowym Rokiem? 1 stycznia to ustawowo dzień wolny od pracy. Dlatego też tego dnia będą panowały podobne ograniczenia w handlu jak np. w niedziele niehandlowe. Działać będą więc placówki, w których właściciel sam będzie mógł stanąć za kasą lub te sklepy, które w swojej ofercie mają także usługi pocztowe. Liczyć możemy więc na zakupy np. w Żabkach, które jak już wspomnieliśmy powyżej, będą czynne także nieco dłużej 31 grudnia.