Stworzył mapę restauracji dla zaszczepionych. Naraził się na atak antyszczepionkowców…
AdobeStock
Newsy

Stworzył mapę restauracji dla zaszczepionych. Naraził się na atak antyszczepionkowców…

Pewien warszawski informatyk stworzył specjalną mapę restauracji dla osób zaszczepionych. Jego projekt spotkał się jednak z ogromnym atakiem ze strony antyszczepionkowców i mężczyzna musiał go zamknąć.

Informatyk Filip Tepper postanowił stworzyć w dobrej wierze mapę restauracji, w których wymagany jest certyfikat zaszczepienia, dzięki której ludzie mogliby bezpiecznie spożywać posiłki. Jego pomysł skończył się jednak fiaskiem, ponieważ został wykorzystany przez antyszczepionkowców:

- Chciałem wiedzieć, gdzie będę mógł usiąść i zjeść posiłek, napić się drinka w poczuciu większego bezpieczeństwa. Stwierdziłem, że ta wiedza może przydać się też innym, stąd pomysł na stronę internetową – powiedział Tepper w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ostra reakcja środowisk antyszczepionkowych

Pomysł niestety spotkał się z wielkim sprzeciwem tak zwanych antyszczepionkowców, którzy zaczęli wchodzić na stronę zpaszportem.pl, aby wykorzystywać udostępnione na niej dane do tego, by zemścić się na restauracjach, które „segregują" klientów na zaszczepionych i niezaszczepionych. 

- Musiałem ją zawiesić w wyniku dość natrętnych działań użytkowników wykop.pl. Osoby zaprzeczające istnieniu pandemii stwierdziły, że karą za wymaganie zaświadczeń o szczepieniach będzie masowe wystawianie restauracjom 1 gwiazdki w opiniach Google. Moja mapa dała im platformę do tego, żeby zrobić to jeszcze łatwiej i jeszcze szybciej. Nie chcę im dawać tej satysfakcji – powiedział Tepper.

Zobacz także
Kawa z mlekiem

W tej kawiarni obsługuje się tylko osoby... niezaszczepione. Absurd?

Ta restauracja oferuje darmowy koktajl tylko dla zaszczepionych. „Dzielicie ludzi” – krytykuje internauta

Ta restauracja oferuje darmowy koktajl tylko dla zaszczepionych. „Dzielicie ludzi” – krytykuje internauta

Które warszawskie restauracje nie wpuszczają osób niezaszczepionych?

Na liście znalazły się m.in. takie lokale, jak Der Elefant, Spatif, Joel Sharing Concept, Pacyfik, Paloma oraz Peaches Gastro Girls.

Właściciel tego pierwszego z nich - Artur Jarczyński - jako pierwszy w Polsce wpadł na pomysł, by wpuszczać do swojego lokalu tylko osoby zaszczepione. Reakcja ludzi była skrajna:

- Odbieraliśmy hejterskie telefony, także z groźbami. Ale to nie były telefony od naszych gości, obecnych ani potencjalnych. Ludzie dzwonili, sądząc po kierunkowych, z odległych rejonów Polski. Najbardziej kuriozalne było dla mnie nazwanie nas „nazistowskimi żydami". Po dwóch dniach, dzięki Bogu, te telefony umilkły.

Źródło: wprost.pl

Właściciel tej restauracji jako pierwszy wpuszczał tylko zaszczepionych. Dziś zdradza czy to była dobra decyzja
Adobe Stock
Newsy
Właściciel tej restauracji jako pierwszy wpuszczał tylko zaszczepionych. Co dziś sądzi o tej decyzji?
Czy paszporty covidowe to niesłuszne ograniczenia dla niezaszczepionych czy przywileje dla zaszczepionych?

Temat różnego traktowania osób zaszczepionych na COVID-19 i tych niechcących poddać się szczepieniu budzi w polskim społeczeństwie żywe dyskusje. Z jednej strony słyszymy, że osoby zaszczepione powinny mieć przywileje. Podawany jest choćby argument o nieprzestrzeganiu początkowych założeń systemu tak zwanych paszportów covidowych w Polsce. Z drugiej strony podaje się przykłady innych państw europejskich, w których sytuacja taka jak w Polsce jest wręcz nie do pomyślenia. Z relacji Polaków podróżujących po Europie dowiadujemy się, że Paryżu niemal niemożliwe jest zakupienie kawy na ulicy bez okazania tzw. paszportu covidowego.  Z drugiej strony słychać słowa oburzenia przed próbami wprowadzenia ograniczeń w dostępnie do restauracji, klubów, muzeów czy nawet sklepów, dla osób niezaszczepionych. Ten warszawski restaurator postanowił nie czekać na rządowe ustawy i sam wprowadził ograniczenia dostępu do swojej restauracji dla osób niezaszczepionych. Opowiada jak reagowali klienci i czy dziś zrobiłby to jeszcze raz. Pierwsza knajpa w Polsce, która zaczęła wpuszczać tylko zaszczepionych Artur Jarczyński, jest właścicielem restauracji der Elefant w Warszawie, która 1 października wprowadziła selekcję gości. Przed wejściem są sprawdzane paszporty covidowe. Do środka zapraszani są tylko ci goście, którzy pokażą paszport i udowodnią, że zostali zaszczepieni, są ozdrowieńcami lub mają negatywny test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Restaurator w rozmowie z Wyborcza.pl opowiada o swoich doświadczeniach z tamtego okresu. Pierwsze dni po wprowadzeniu ograniczeń były trudne: - To prawda. Odbieraliśmy hejterskie telefony, także z groźbami. Ale to nie były telefony od naszych gości, obecnych ani potencjalnych. Ludzie dzwonili, sądząc po kierunkowych,...

Kupowanie alkoholu tylko dla zaszczepionych? „Mogłoby to przynieść pewien efekt”
AdobeStock
Newsy
Kupowanie alkoholu tylko dla zaszczepionych? „Mogłoby to przynieść pewien efekt”
Czy Polska pójdzie w ślady Kanady i zakaże osobom niezaszczepionym kupowania w sklepach alkoholu?

Na początku stycznia w Kanadzie wdrożono specjalny program, który ma na celu zakaz sprzedaży alkoholu dla osób niezaszczepionych na COVID-19. O sprawie postanowił wypowiedzieć się profesor Andrzej Horban, przewodniczący Rady Medycznej przy premierze. Co sądzi o takim rozwiązaniu? Czy miałoby ono jakiś sens? Czy zakaz sprzedaży alkoholu dla niezaszczepionych ma sens? Czy w Polsce, podobnie jak w Kanadzie, będzie obowiązywał zakaz sprzedaży alkoholu dla osób niezaszczepionych? Zdaniem profesora Andrzeja Horbana, takie rozwiązanie mogłoby przynieść pewien efekt: - Mogłoby to przynieść pewien efekt. Tylko że na Podlasiu znają sposoby, jak ominąć tego typu zakazy – wymijająco powiedział Horban, nie zajmując konkretnego stanowiska w tej sprawie. Zakaz sprzedaży alkoholu dla niezaszczepionych w Kanadzie Kanadyjska prowincja Quebec niedawno ogłosiła, że aby wejść do rządowych sklepów z marihuaną (zalegalizowaną w 2018 r.) i alkoholem, wymagane będzie posiadanie paszportu covidowego. Po ogłoszeniu takiej informacji, wręcz lawinowo wzrosły terminy na szczepienia przeciwko COVID-19. Minister zdrowia Quebecu, Christian Dubé, napisał na Twitterze, że pierwsze wizyty szczepienne wzrosły z 1500 dziennie do ponad 6000 w dniu, w którym ogłosił nowe ograniczenia: - Chciałbym zwrócić się do osób niezaszczepionych. Jeśli nie chcecie się szczepić, zostańcie w domu – powiedział Dubé na konferencji prasowej: - Ponad 50 procent osób, które przebywają obecnie na oddziale intensywnej terapii, to osoby nieszczepione – dodał: Dubé powiedział, że ograniczenia w sklepach z alkoholem i marihuaną to „tylko początek” i że mieszkańcy Quebecu mogą spodziewać się podobnych ograniczeń na innych płaszczyznach, w tym w centrach handlowych....

Francuska restauracja La Maison de la Poutine w ogniu krytyki. Co wspólnego ma Putin z Poutine?
ONS.pl/Pixabay
Newsy
Francuska restauracja „La Maison de la Poutine" w ogniu krytyki. Co wspólnego ma Putin z la poutine?
Lokal każdego dnia walczy z ogromną falą hejtu. Czy aby jednak na pewno słusznie?

Wojna, którą Władimir Putin rozpętał na Ukrainie sprawiła, że prezydent Rosji jest obecnie jedną z najbardziej znienawidzonych osób nie tylko w tym kraju, ale i na całym świecie. Restauracje i sklepy spożywcze bojkotują od jakiegoś czasu wszystko, co rosyjskie. Wycofują wyprodukowane w tym kraju produkty, a nawet zmieniają nazwy popularnych dań. Z ostrą falą krytyki spotkała się ostatnio francuska restauracja „La Maison de la Poutine", która ma w swojej nazwie słowo kojarzące się z postacią Putina. Czy jednak aby na pewno stało się to słusznie? Francuska restauracja „La Maison de la Poutine" krytykowana za nazwę Jedna z francuskich restauracji - „La Maison de la Poutine", padła ostatnio ofiarą hejtu za to, że w jej nazwie widnieje słowo „poutine". Internauci byli pewni, że restauracja ta została nazwana na cześć Putina. Właściciele lokalu wyprowadzili ich jednak z błędu wyjaśniając, że nazwa ta odnosi się do serwowanego dania z Quebecu a nie do prezydenta Rosji. Przyznają, że w ostatnim czasie spotkali się z prawdziwym atakiem nienawiści a nawet gróźb ze strony internautów, którzy myśleli, że nazwa restauracji to nic innego jak „Dom Putina", mimo iż w rzeczywistości jest to „Dom Poutine". Jeden z pracowników „La Maison de la Poutine" w Tuluzie powiedział, że każdego dnia odbiera „trzy lub cztery telefony od ludzi, którzy twierdzą, że to wstyd pracować dla państwa rosyjskiego i otrzymywać dotacje od Putina". Dodał, że niektórzy ludzie „wykrzykują obelgi”, gdy przechodzą obok, a pracownicy obawiają się, że te zachowania mogą przerodzić się w wandalizm lub przemoc. pic.twitter.com/WEfYpkoRRg — La Maison de la Poutine (@MaisonPoutine) March 3, 2022...

Przeciwna „segregacji” w knajpach Edyta Górniak krytykuje Magdę Gessler. Wybierze „grilla u znajomych”?
ONS/ONS
Newsy
Przeciwna „segregacji” w knajpach Edyta Górniak krytykuje Magdę Gessler. Wybierze „grilla u znajomych”?
Edyta Górniak jest oburzona ostatnimi słowami Magdy Gessler. Kto ma rację w sporze o obowiązywanie tzw. paszportów covidowych w restauracjach?

Mimo iż przez kilka miesięcy mogliśmy uznać sytuację pandemiczną za opanowaną, w ostatnich dniach odnotowuje się drastyczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem . Tylko w jednym z ostatnich dni mieliśmy aż 533 przypadki zakażenia COVID-19. Czy już wkrótce czeka nas ponowne zamknięcie niektórych sklepów i restauracji ? Magda Gessler ostro osobach niezaszczepionych Pandemia koronawirusa i związany z nią lockdown bardzo dał się we znaki restauratorom, którzy na wiele miesięcy musieli zamknąć swoje biznesy. Dla niektórych z nich straty okazały się nie do odrobienia. Wiele lokali nie udźwignęło skutków pandemii i zostało zamkniętych. Wielką nadzieję dały zmęczonym całą sytuacją ludzim szczepionki, jednak wciąż zaszczepiło się zbyt mało Polaków, abyśmy mogli rozwinąć odporność populacyjną. Wizja ponownego zamknięcia restauracji jest obecnie największą zmorą restauratorów. Pewną furtkę mogłoby stanowić wpuszczanie do lokali gastronomicznych tylko i wyłącznie osób zaszczepionych. Za takim pomysłem jest słynna polska restauratorka Magda Gesser W rozmowie z Plejadą Gessler wyznała, że jeśli dojdzie do czwartej fali epidemii COVID-19, do jej restauracji „będą wchodzić ludzie zaszczepieni, wymazani, a jak nie, to nie wejdą". Edyta Górniak oburzona słowami Magdy Gessler Edyta Górniak dała się poznać jako zagorzała przeciwniczka szczepień. Koronosceptyczna piosenkarka jest oburzona słowami Magdy Gessler, która chce, aby do restauracji mogły wchodzić tylko osoby zaszczepione. Gwiazda ostro zareagowała na ten pomysł. Górniak przyznała, w rozmowie z „Super Expressem”, że kilkukrotnie przesłuchała wypowiedź restauratorki, bo „miała nadzieję, że coś źle usłyszała lub opacznie zrozumiała”. Prawdę mówiąc...