Rosną w lasach i ogrodach. Tych owoców pod żadnym pozorem nie zbierajcie!
AdobeStock
Newsy

Rosną w lasach i ogrodach. Tych owoców pod żadnym pozorem nie zbierajcie!

Nie wszystkie owoce są dla nas zdrowe. Lato to czas, gdy w lasach i ogrodach rosną owoce, których kategorycznie powinniśmy unikać. Wyjaśniamy, jakie!

Lato to czas, w którym natura dzieli się z nami tym, co najlepsze. Na drzewach i krzewach rosną wówczas przepyszne owoce a ziemia wypuszcza plony w postaci smacznych i zdrowych warzyw. Nie wszystko, co teraz kwitnie nadaje się jednak do spożycia. Jakich owoców powinniśmy kategorycznie unikać?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Tych owoców pod żadnym pozorem nie zbierajcie

W naszych lasach i ogrodach rosną teraz maliny, porzeczki, jeżyny, borówki oraz jagody. Poza wspaniałym smakiem, owoce te skrywają w sobie prawdziwe bogactwo witamin, składników odżywczych oraz przeciwutleniaczy. Istnieją jednak owoce, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy zbierać. O jakie owoce chodzi?

Mimo iż owoce z poniższej listy wyglądają bardzo apetycznie, nigdy ich nie jedzcie, ponieważ są bardzo toksyczne, a nawet mogą okazać się śmiertelne. Czy wiecie, że niektóre leśne owoce są do siebie łudząco podobne, ale podczas gdy jedne z nich są bardzo zdrowe, inne mogą być niezwykle trujące?

Mowa m.in. o jagodach jadalnych i trujących, a konkretnie o owocach czworolistu (zdjęcie poniżej), które bardzo przypominają owoce borówki czarnej, zwanej czarną jagodą. Niestety, w przeciwieństwie do niej są niezwykle trujące.

Pixabay

Równie niebezpieczny może być pokrzyk wilcza jagoda (zdjęcie poniżej). To roślina, która ma owoce niemal identyczne do owoców jagód.

Pixabay

Kolejną taką rośliną jest czarny bez. Czarny bez oczywiście jest bardzo zdrowy, ale zawsze trzeba go poddawać obróbce termicznej. Nigdy nie powinien on być spożywany na surowo. Owoce czarnego bzu wyglądają niezwykle kusząco. Niestety, spożycie ich w surowej postaci, w szczególności niedojrzałych, może doprowadzić do silnego zatrucia. Głównymi objawami takiego zatrucia są m.in. nudności, wymioty, bóle i zwroty głowy oraz zaburzenia oddychania.

AdobeStock

Bez koralowy, który możecie zobaczyć poniżej, aż kusi, by go spróbować, ale w rzeczywistości lepiej jest tego nie robić. Bez koralowy (Sambucus racemosa) zwykle jest sadzony, jako roślina ozdobna, ale możemy go też spotkać w dzikich warunkach. Surowe owoce są bardzo toksyczne. Mogą one być spożywane tylko po obróbce termicznej i bez pestek.

AdobeStock

Cis (Taxus) zwykle rośnie w ogrodzie lub parku, zadziej w lesie. Jego owoce przypominają czerwone jagody. Wnętrze, a konkretnie pestki cisu są bardzo trujące, a zatrucie może nawet doprowadzić do zgonu.

Pixabay

Jałowiec sabiński to kolejna roślina, która wypuszcza pięknie wyglądające, ale nie nadające się do spożycia owoce. Zjedzenie nawet niewielkiej ilości takich owoców może się skończyć tragicznie.

AdobeStock

Kalina koralowa również kusi swoim wyglądem. Jej czerwone owoce aż proszą się o zerwanie. Pamiętajmy jednak, że są one bardzo toksyczne i niebezpieczne. Owoce te należy spożywać tylko po obróbce termicznej. Na surowo mogą doprowadzić do silnego zatrucia.

Pixabay

Ostrzeżenie!

Uważajcie na leśne owoce zwłaszcza wtedy, gdy wybieracie się do lasu z dziećmi. Nawet dorośli miewają problemy z odróżnieniem toksycznych owoców od tych zdrowych. W oczach dzieci, trujące jagody lub inne leśne owoce, wyglądają bardzo apetycznie. Niestety, ich spożycie może doprowadzić do poważnego zatrucia, a nawet zgonu. Niebezpieczne owoce rosną nie tylko w lasach, ale również w ogrodach, parkach i  przy ulicach. Pokażcie je dzieciom i przestrzeżcie je przed ich zrywaniem.

Jeżeli zaś wybierzecie się z dziećmi zbierać zdrowe owoce lasu, pamiętajcie o 1 ważnej zasadzie.

Źródło: kurierlubelski.pl

W lasach pojawiły się już pierwsze jagody. 1 błąd i mogą stać się śmiertelnie niebezpieczne
Pixabay
Newsy
W lasach pojawiły się już pierwsze jagody. 1 błąd i mogą stać się śmiertelnie niebezpieczne
W lasach pojawiły już się pierwsze jagody. Sezon na te pyszne letnie owoce jest jednak bardzo krótki, dlatego jeśli chcecie ich skosztować, to lepiej się pospieszcie. Jak zbierać jagody? Kiedy mogą one być dla nas niebezpieczne? Wyjaśniamy!

W lasach pojawiły się już pierwsze owoce jagód. Dziko rosnące krzaczki tych pysznych letnich owoców , znajdziecie w całej Polsce. Szczególnie upodobały sobie one kwaśne gleby w lasach iglastych i liściastych, ale znajdziemy je także na wrzosowiskach. Co dobrego poza oczywiście wyjątkowym smakiem, skrywają w sobie jagody? Kiedy trwa sezon na jagody? Sezon na jagody rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa przez cały lipiec aż do sierpnia. Właśnie wtedy najlepiej zbierać i spożywać te owoce, ponieważ w szczycie sezonu mają one najwięcej właściwości zdrowotnych. Ostrzeżenie! Jeśli wybierzecie się do lasu i natraficie na jagody, pod żadnym pozorem nie jedzcie ich prosto z krzaczka. Jagody zawsze trzeba dobrze umyć przed spożyciem, ponieważ na ich powierzchni mogą się znajdować larwy tasiemca bąblowcowego, które mogą doprowadzić do zakażenia organizmu bąblowicą . Najczęściej do zakażenia tą chorobą dochodzi poprzez spożywanie niemytych jagód i innych owoców leśnych, takich jak poziomki, borówki czy maliny, do których mogą być przyczepione jaja bąblowca. Jakie są objawy bąblowicy? Bąblowica to choroba, która postępuje powoli, a jej rozpoznanie zwykle jest późne. Najważniejszym objawem tego stanu jest torbiel. W większości przypadków jest ona umiejscowiona w wątrobie, ale występuje też w płucach, śledzionie, kościach lub mózgu. Torbiel ta może być bardzo duża - osiąga nawet 20 cm. W środku zawiera płyn i otoczona jest dwiema błonami. Z czasem torbiel prowadzi do objawów uciskowych. Może spowodować: cholestazę zastoinowe zapalenie wątroby nadciśnienie wrotne. Torbiel może też pęknąć. Wówczas dochodzi do uwolnienia płynu bąblowca do jamy otrzewnej, co może spowodować rozsiew pasożyta i śmiertelnie...

Niektórzy jedzą jagody z liśćmi. Nie uwierzycie, na co to pomaga
Pixabay
Newsy
Niektórzy jedzą jagody z liśćmi. Nie uwierzycie, na co to pomaga
Sezon na jagody trwa. Czy słyszeliście kiedyś o tym, że te pyszne leśne owoce można jeść razem z liśćmi?

W polskich lasach pojawiły się już pierwsze jagody . Zwykle znajdziemy je na kwaśnych glebach w lasach iglastych i liściastych, ale rosną też na wrzosowiskach. Sezon na jagody jest dość krótki – trwa od końca czerwca do początku września. Najwięcej właściwości zdrowotnych skrywają sobie jagody zbierane w lipcu. Pamiętajcie jednak, że  jagody mogą być niebezpieczne . Ale czy słyszeliście o tym, że niektórzy jedzą jagody wraz z liśćmi? Korzyści zdrowotne liści jagód Czy wiecie, że liście jagód są prawie tak samo cenne dla naszego zdrowia, jak ich owoce? Jagoda, nazywana również czarną jagodą, borówką czarną, czernicą, borowiną czy jagodziną, ma niewielkie, gładkie liście, z których można przyrządzić superzdrowy napar. Mający zastosowanie w ziołolecznictwie odwar z liści popularnej borówki czarnej, działa przede wszystkim bakteriobójczo i przeciwzapalnie na błony śluzowe układu pokarmowego, obniża także poziom cukru we krwi – tłumaczy dietetyczka Marzena Królikowska. Trzeba jednak zastrzec, że przed kuracją dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Nie można także leczyć się liśćmi dłużej niż dwa, trzy tygodnie, gdyż ich przedawkowanie może okazać się groźne dla zdrowia – dodaje. Pamiętajcie też, aby zbierać owoce i liście na terenach czystych ekologicznie. Korzyści zdrowotne jagód Jagody bardzo korzystnie działają na wzrok , wzmacniają układ odpornościowy , usuwają z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii oraz działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Owoce te są wyjątkowo niskokaloryczne – w 100 g jagód jest tylko około 51 kcal. Jagody zawierają: witaminę A witaminę K witaminę C witaminy z grupy B (takie jak B1 i B2 oraz niacyna) żelazo fosfor cynk...

Nastolatek zmarł po zjedzeniu niedogotowanej wieprzowiny
Pixabay
Newsy
Podczas gotowania popełnił niewyobrażalny błąd. Kilka godzin później już nie żył
Pochodzący z Indii 18-latek zjadł niedogotowaną wieprzowinę. Ten obiad okazał się tragiczny w skutkach.

Mięso to bez dwóch zdań bardzo ważny element diety każdego człowieka. Nie ulega wątpliwości, że zawiera ono mnóstwo cennych wartości odżywczych, które bardzo pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwie przygotowane może stanowić poważne zagrożenie dla waszego życia i zdrowia. Historia tego 18-latka powinna być dla was przestrogą. Nastolatek zmarł po zjedzeniu wieprzowiny W brytyjskim czasopiśmie pojawił się artykuł o nastolatku, który zmarł po zjedzeniu niedogotowanej wieprzowiny. Chłopiec doznał napadów padaczkowych wskutek których zemdlał, a następnie został przewieziony do szpitala. Okazało się, że znajdujące się w produkcie pasożytnicze larwy błyskawicznie zaatakowały jego układ nerwowy, w tym również mózg. Przeprowadzone badania wykazały, że ten jest pełen torbieli.  Zdiagnozowano chorobę nazywaną neurocysticerkozą czyli inaczej węgrzycą ośrodkowego układu nerwowego. Ta wywoływana jest przez cysty larwalne tasiemca uzbrojonego, który rozwija się w organizmie świń. Lekarze przez dwa tygodnie robili wszystko, by zmniejszyć obrzęk mózgu u pacjenta. Nastolatkowi podawano leki przeciwpadaczkowe oraz przeciwzapalne. Mimo wysiłków chłopiec zmarł.  Jakie mięso można jeść na surowo? Powinniście wiedzieć, że nie każde mięso nadaje się do jedzenia na surowo. Wśród nielicznych rodzajów, które można spożywać w ten sposób należą wołowina, cielęcina oraz niektóre rodzaje dziczyzny, na przykład sarnina. Najczęściej serwuje się je w formie przepysznego tatara. Należy jednak pamiętać, że takie mięso musi pochodzić z zaufanego źródła oraz być naprawdę świeże. W pozostałych przypadkach, przed zjedzeniem mięso należy poddać obróbce termicznej. Dotyczy to między...