Zupa ogórkowa
gotujmy.pl/frank55
Newsy

Robiąc zupę ogórkową dusicie na maśle starte ogórki? Ta decyzja ma ogromny wpływ na jej smak

Smażone ogórki na zupę ogórkową, czy warto? My już wiemy!
Aleksandra Żarkiewicz
luty 02, 2021

Zupa ogórkowa to jedna z ulubionych zup Polaków. Jest prosta w wykonaniu, sycąca, a jej kwaśny smak orzeźwia. Zazwyczaj przepisy zakładają, dodanie ze słoika starkowanych ogórków prosto do wywaru. Jednak wiele osób, przed dodaniem ich do garnka, wcześniej przesmaża je kilka minut na maśle! 

Zobacz także

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Zupa ogórkowa jest pyszna

Każdy ma swój sposób na ulubione polskie dania. Jest to dodanie konkretnego składnika lub inna obróbka. Co dom to inny przepis na konkretną potrawę. Przykładem jest zupa ogórkowa, gdzie w przepisach dodaje się prosto ze słoika starkowane ogórki kiszone. Jednak są też domowi kucharze, którzy po starkowaniu a przed dodaniem ogórków do zupy, w międzyczasie podsmażają je na maśle.

Smażenie ogórków kiszonych przed dodaniem ich do zupy jest popularne między innymi w okolicach Krakowa. Wiele osób kojarzy taki smak potrawy z czasów dzieciństwa. Mimo wszystko, sporo Polaków nie słyszało o tym sposobie przygotowywania zupy.

Co wpływa na smak zupy ogórkowej? 

Nie od dziś wiadomo, że tłuszcz jest idealnym nośnikiem smaku. Z tego również powodu przykładowo podsmaża się cebulkę przed dodaniem jej do kotletów mielonych. Powszechną praktyką w polskiej kuchni jest także opalanie cebuli przed włożeniem jej do gotującego się rosołu. Nadaje ona nie tylko niepowtarzalny smak, ale i odpowiedni kolor. Innym sposobem udoskonalenia smaku zup jest przygotowywanie ich na bazie pieczonych warzyw, na przykład pomidorów.

Duszenie na maśle startych ogórków, wpływa na smak zupy ogórkowej

Dlaczego więc nie poddać ogórków kiszonych dodatkowej obróbce termicznej? Smażenie na tłuszczu wydobywa z warzyw wyjątkowe walory smakowe czy zapachowe, co nadaje potrawom bogatszego i bardziej wyrazistego smaku. Przygotowanie zupy nie odbiega od jej klasycznej i wszystkim znanej wersji. Jedyna różnica polega na tym, że starte ogórki kiszone należy przesmażyć na łyżce masła przez kilka minut, a następnie przełożyć je do gotującej się zupy. I tyle!

Prawda, że proste? Dzięki takiemu patentowi potrawa zyska na smaku.

Czytaj także:

Komentarze