Jednym ze składników, którego nie brakowało na wigilijnych stołach, była kapusta. Kapuście można dać drugie życie. Wystarczy kilka prostych składników i macie danie jak marzenie!

Polacy od lat uwielbiają placki

Każdy region ma swoje placki. W zależności od tego, co lubicie widzieć w ich towarzystwie, można je podawać na słodko lub słono, ze śmietaną, z korniszonami lub sosem grzybowym. Placki wyjdą wam także z kapusty. Te w wersji kapuścianej mają nawet swoją oryginalną nazwę.

Bowiem fuczki to potrawa ukraińska, która jest bardzo dobrze znana w Bieszczadach. Wyrabia się ją z ciasta naleśnikowego i kiszonej kapusty. Smakują jak dobrze doprawione racuchy czy placki ziemniaczane. Smaży się je w tłuszczu.

Dodatek kapusty kiszonej do placków

Kapusta kiszona jest niskokaloryczna, co jednocześnie nie przeszkadza jej być szalenie korzystną dla zdrowia. Posiada wiele właściwości cennych dla organizmu. Dobrze wpływa na procesy trawienia i układ pokarmowy, wzmacnia odporność, zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, pozytywnie wpływa na układ krążenia i serce, a dodatkowo poprawia kondycję skóry.

Zobacz także:

Kapusta kiszona zawiera witaminę C, magnez, potas, żelazo i wapń. Jest także świetnym źródłem witamin z grupy B, witaminy A, E oraz K. Dzięki obecności bakterii kwasu mlekowego, powstających w procesie fermentacji, jest produktem bardzo zdrowym, zalecanym w profilaktyce chorób układu pokarmowego i dla zachowania właściwej flory bakteryjnej jelit.

Jest również źródłem błonnika pokarmowego, co szczególnie przydatne jest dla osób odchudzających się lub cierpiących na zaparcia. Błonnik pozwala również obniżyć poziom cholesterolu we krwi, co zapobiega rozwojowi miażdżycy i chorób serca. Kapusta kiszona jest świetna dla osób mających problemy z wrzodami i nadżerkami żołądka. Sok z kiszonej kapusty łagodzi działanie kwasów oraz soli.

Co możecie zrobić z kapustą po świętach?

Świąteczne jedzenie wciąż zalega w lodówce? Podpowiemy wam co zrobić z pysznej kapusty. Proponujemy placki tak zwane fuczki.

Składniki:

  • kubek kiszonej kapusty

  • kubek mąki pszennej

  • łyżeczka soli

  • 2 jajka

  • 300-400 ml mleka

  • 0,5 łyżeczki nasion kolendry

  • 0,5 łyżeczki kminu rzymskiego

  • masło klarowane

  • kwaśna śmietana

  • natka pietruszki

Sposób przygotowywania:

  1. Przyprawy zmielcie w moździerzu.

  2. Kapustę kiszoną posiekajcie drobno (może być surowa lub resztki usmażonej kapusty kiszonej lub z grzybami – jeśli właśnie taką podawaliście na święta).

  3. Mąkę wymieszajcie z solą. Wbijcie całe jajka i wlejcie 300 ml mleka.

  4. Wymieszajcie na gładkie i jednolite ciasto do naleśników.

  5. Połączcie posiekaną kapustą z przyprawami i doprawcie solą do smaku.

  6. Chochlą wlejcie trochę ciasta na rozgrzaną patelnię i smażcie na maśle klarowanym na złoty kolor z obu stron. Odsączcie podsmażone placki na ręczniku papierowym. Serwujcie z kwaśną śmietaną i posiekaną natką pietruszki. Smacznego!