Ceny podstawowych produktów spożywczych w Polsce rosną w zastraszającym tempie. Drożeje wszystko – masło, oliwa, nabiał, a nawet chleb. Już mówi się o tym, że jeśli tak dalej będzie, to ceny chleba mogą nawet wzrosnąć do 40 zł za kilogram.

Piekarz ze Szczecina: Chleb to nie luksus

O swoich problemach głośno zaczynają mówić piekarze. Oto mocna relacja Andrzeja Wojciechowskiego, właściciela piekarni w Szczecinie:

- Mamy wielkie problemy żeby przetrwać. 7 stycznia mąka była droższa o 85 proc. w stosunku do roku 2021, a teraz jest to już 105 proc. Ceny gazu to problem piekarzy w całej Polsce, rozdzwaniają się telefony, piekarze mobilizują się do działania i rządzący muszą usłyszeć nasz głos.

Właściciel szczecińskiej piekarni głośno zastanawia się nad hipotetycznym scenariuszem, w którym ceny chleba skoczą w naprawdę radykalny sposób:

- Możemy skalkulować wzrost cen gazu o 400 procent. Ale kto ode mnie wtedy kupi chleb? On musiałby kosztować 40 złotych za kilogram. To byłby już produkt delikatesowy, a chleb nie może być luksusem, to jest podstawa naszej diety. Nie może to iść w taką stronę – powiedział dla serwisu wiadomoscihandlowe.pl Andrzej Wojciechowski, właściciel piekarni Wojciechowski.

Podniesienie cen to jedyny sposób na przetrwanie dla wielu piekarni, które stanęły ostatnio w obliczu drastycznych podwyżek cen prądu i gazu. Czy uda im się w ogóle przetrwać ten trudny czas?

Zobacz także:

Rachunki za energię zżerają piekarnie

Właściciele niewielkich biznesów, takich jak osiedlowe piekarnie, z przerażeniem oczekują kolejnych rachunków za gaz. Ten podrożał w ostatnim czasie aż o kilkaset procent. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Przedsiębiorcy znaleźli się w punkcie, w którym jedynym ratunkiem jest podniesienie cen pieczywa. Zdaniem niektórych piekarzy, dalsze prowadzenie biznesu może się wkrótce okazać nieopłacalne.

Przemysław Janiszewski, właściciel Piekarni Jak Dawniej, działającej przy ul. Lipowej w Ostrowitem, nie ukrywa, że jest przerażony swoją obecną sytuacją. I obawia się czy jego biznes w ogóle przetrwa:

- Jest tragicznie. Aż strach myśleć o dalszym życiu, czy warto to ciągnąć w ogóle. Ja już mam dosyć, oddam piekarnię za darmo – mówi.

Dlaczego ceny pieczywa tak bardzo rosną?

Wpływa na to kilka czynników, takich jak m.in.:

  • niskie zapasy zbóż z poprzedniego sezonu
  • wyższe ceny nawozów
  • rosnące ceny transportu
  • rosnące ceny paliwa na stacjach benzynowych
  • rosnące ceny za prąd i gaz
  • rosnące pensje minimalne, które w znacznym stopniu dotyczą osób pracujących przy produkcji żywności

Źródło: slupca.pl, portalspozywczy.pl