Kiedyś kapusta kiszona była jak rosół – pojawiała się w każdym domu przynajmniej raz w tygodniu. Dzisiaj większość gospodyń odeszła od tak częstego jej przyrządzania. Okazuje się jednak, że to duży błąd. W końcu kiszona kapusta jest nie tylko niesamowicie pyszna i sycąca, ale również zdrowa.

Cenne wartości odżywcze kapusty

Eksperci doceniają przede wszystkim jej właściwości odkwaszające i oczyszczające, dzięki którym w organizmie nie mają prawa zalęgnąć się żadne pasożyty. Okazuje się również, że kapusta kiszona zawiera mnóstwo błonnika oraz witamin A, K, C oraz z grupy B. Nie brakuje w niej także kwasu foliowego, wapnia, magnezu, manganu, fosforu oraz potasu. 

Specjaliści twierdzą, że produkt doskonale reguluje pracę jelit, sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu nerwowego, odpornościowego oraz krwionośnego, a także obniża poziom „złego” cholesterolu. Prowadzone przez lata badania wykazały również, że regularne spożywanie kapusty kiszonej może zahamować rozwój raka. 

Osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy zaleca się spożywanie kapusty w formie gotowanej.

Zobacz także:

Przepis na duszoną kapustę

Będziecie potrzebować:

  • 500 gramów kiszonej kapusty
  • 500 gramów świeżej kapusty
  • 1 litra bulionu
  • 1 cebuli
  • 1 główki czosnku
  • 1 łyżka masła
  • Kawałka świeżego imbiru
  • Kilku suszonych śliwek
  • Przypraw: soli, pieprzu, liści laurowych, ziela angielskiego, kolendry, kurkumy, kminku, curry i ziół prowansalskich

    Przygotowanie:

  1. W dużym garnku rozpuśćcie masło, a następnie dodajcie do niego suszoną kolendrę i kminek. Całość podgrzewajcie aż do momentu, w którym w waszej kuchni zacznie się unosić przyjemny aromat. Wówczas dodajcie liście laurowe, ziele angielskie, kurkumę, curry, sól oraz pieprz. Całość dokładnie wymieszajcie i podgrzewajcie jeszcze chwilę.
  2. Cebulę obierzcie, posiekajcie w drobną kosteczkę i dodajcie do garnka z przyprawami. Czosnek obierzcie, a następnie przeciśnijcie przez praskę wprost do naczynia. Z kolei imbir podzielcie na mniejsze części i również połączcie z pozostałymi składnikami. Całość smażcie przez ok. 3 minuty.
  3. Po upływie tego czasu w garnku umieśćcie kiszoną kapustę. Kiedy połączy się z przyprawami i nieco podsmaży, dodajcie również poszatkowaną świeżą kapustę, pokrojone w paski suszone śliwki oraz zioła prowansalskie.
  4. Cały czas mieszając, podlewajcie danie gorącym bulionem, aż do momentu, w którym kapusta całkiem zmięknie. Niestety, w tym procesie musicie wykazać się cierpliwością. Bowiem może to trwać nawet kilka godzin.

Gotowe!