Faworki, inaczej zwane chrustem to delikatne, chrupiące ciasteczka smażone w czasie ostatków w Polsce, w Niemczech i na Litwie. Przypominają kształtem zwiniętą kokardkę, od której pochodzi polska nazwa ciastka zapożyczona z francuskiego słowa „faveur", oznaczającego wstążeczkę lub cienką tasiemkę. Czy można przyrządzić faworki bez jajek? I czy smakują tak jak klasyczne?

Nietypowe składniki faworków, ten sam smak

Coraz więcej cukierni, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, zaczyna wprowadzać wypieki, pozbawione typowych, cukierniczych składników jak jajka czy masło. Zamiast tego cukiernicy opracowują nowe receptury, które pozwolą sprzedawać wypieki także osobom unikających jajek czy mleka. Zwracają przy tym uwagę na to, aby smak ich nowych wyrobów nie odbiegał od tego, który znają z tradycyjnych ciastek.

W krakowskiej cukierni „Starowicz” powstała receptura nowoczesnych faworków. Składa się z dosłownie kilku składników i nie zawiera jajek. Odważycie się sprawdzić, czy smak tych wegańskich faworków dorównuje tym, które najbardziej lubicie?

Zobacz także:

Przepis na proste faworki bez jajek

Składniki:

 • 750 g przesianej mąki pszennej typu 550
 • 75 g dobrej margaryny roślinnej
 • 120 ml wegańskiej śmietanki 15-18% lub zwykłej kwaśnej śmietany 18%
 • 100 g przesianego cukru pudru
 • 30 ml czystego spirytusu
 • Cukier puder do posypania usmażonych faworków

Przygotowanie:

 1. Wszystkie składniki połączcie ręcznie lub za pomocą blendera z hakiem. Mieszajcie do momentu połączenia się wszystkich składników. Tłuszcz powinien być dobrze roztarty w masie, żeby nie pozostawiał widocznych grudek. Ciasto powinno odklejać się od ścianek misy, jeśli jest za rzadkie, podsypcie mąka.
 2. Odstawcie je na 15 minut do odpoczęcia. Przykryjcie wilgotną, czystą ściereczką.
 3. Rozwałkujcie ciasto na grubość 2-3 milimetrów na stole posypanym mąką, a następnie potnijcie na paski o szerokości 3 milimetrów. W każdego paska wytnijcie 5-ciocentymetrowe prostokąty i natnijcie każdy z nich na środku.
 4. Zwińcie faworki przewlekając jeden koniec przez nacięcie na środku i rozwińcie w charakterystyczną kokardkę.
 5. Gotowe faworki smażcie na rozgrzanym tłuszczu w temperaturze 160-180 st. Celsjusza, obracając co jakiś czas, do uzyskania złocistego koloru.
 6. Po usmażeniu odłóżcie faworki na ręcznik papierowy do odsączenia nadmiaru tłuszczu.

Źródło: onet.pl