Indygotyna (nazywana też indygokarminem lub błękitem indygowym) to niebezpieczny barwnik oznaczony symbolem E132. Substancja ta powszechnie występuje w lodach, słodyczach i napojach, którym nadaje ładną, niebieską barwę. Lepiej jej jednak starajcie się jej unikać, bo wykazuje działanie rakotwórcze.

Czym jest indygotyna?

Indygotyna jest solą organiczną otrzymywaną z indygo przez aromatyczne sulfonowanie, co sprawia, że związek jest rozpuszczalny w wodzie. Jest dopuszczona do stosowania jako barwnik spożywczy w USA i UE. Ma numer E132 i jest oznaczona wzorem C16 H10N2O2. Jest także wskaźnikiem pH.

Barwnik ten ma bardzo szerokie zastosowanie – od przemysłu spożywczego, przez medyczny, aż po tekstylny. W chirurgii położniczej roztwory indygokarminu są stosowane do wykrywania wycieków płynu owodniowego. W chirurgii urologicznej dożylne wstrzyknięcie indygokarminy jest często stosowane w celu podkreślenia części dróg moczowych.

Zastosowanie indygotyny w przemyśle spożywczym także jest bardzo szerokie. Zwykle składnik ten znajdziemy we wszelkiego rodzaju napojach bezalkoholowych, polewach, posypkach, lodach, ciastkach, drażach, wafelkach, galaretkach, deserach mlecznych i nadzieniach cukierniczych. Przyjrzyjcie się dobrze etykietom w sklepie. E132 znajduje się też w musztardzie, marynatach, gotowych sosach i różnych przyprawach, np. w curry.

Zobacz także:

Czy indygotyna może być niebezpieczna dla zdrowia?

Stosowanie tego składnika jest w Europie dopuszczalne, ale nie oznacza to, że jest on dla nas dobry. Indygokarmin E132 łączy się z białkami występującymi w organizmie człowieka, przez co może wywołać reakcje alergiczne - wysypkę, świąd, a nawet problemy z oddychaniem. Ponadto, spożywana w nadmiarze indygotyna, może spowodować problemy z sercem i nadmierne pobudzenie. Niektóre badania łączą również ten składnik z występowaniem nowotworów.

Jaka jest dopuszczalna dzienna dawka indygokarminu?

Dzienna dawka indygokarminu to 5 mg/kg. Niestety, łatwo jest tę dawkę przekroczyć, ponieważ składnik ten znajduje się w wielu różnych produktach, które znajdziemy w sklepach.  Jeśli więc zauważycie na opakowaniu oznaczenie E132, lepiej odłóżcie ten produkt na półkę. 

Źródło: abczdrowie.pl, o2.pl