Plastikowe opakowania na żywność mogą powodować otyłość? Badania nie pozostawiają złudzeń
AdobeStock
Newsy

Plastikowe opakowania na żywność mogą przyczyniać się do otyłości? Badania nie pozostawiają złudzeń

Plastik stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla naszego środowiska, ale także dla nas samych. Dlaczego warto ograniczyć jego użycie do minimum?

Produkty z tworzywa sztucznego to zmora obecnych czasów. Nie tylko powodują powstawanie ogromnej ilości odpadów, ale też zawierają różne groźne substancje chemiczne, które mogą mieć zgubny wpływ na nasze zdrowie.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Norweskiego Uniwersytetu Technologicznego (NTNU), plastikowe opakowania mogą przyczyniać się do odkładania się tłuszczu w ludzkim organizmie. Niemożliwe? Czytajcie dalej.

Plastikowe opakowania na żywność mogą powodować otyłość?

Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Environmental Science&Technology", do produktów żywnościowych opakowanych w plastik przedostają się substancje chemiczne, które mogą się przyczyniać do rozwoju otyłości. Winę ponoszą tu dwie konkretne substancje: bisfenol A (BPA) oraz ftalany, które mogą prowadzić do zaburzeń metabolizmu w organizmie, co z kolei może się przyczyniać do otyłości.

Zdaniem ekspertów, substancje te to jedynie niewielki procent tego, co możemy jeszcze znaleźć w plastikowych opakowaniach. Równie szkodliwe są bowiem takie substance jak bisfenol S (BPS) i bisfenol F (BPF).

Zobacz także
Plastikowe butelki będą w Polsce zwrotne. Wiemy ile wyniesie kaucja i gdzie przyjmą zwroty

Plastikowe butelki będą podlegały zwrotowi. Wiemy, ile wyniesie kaucja i jak je zwrócimy

Plastikowe sztućce i talerze już w lipcu znikną ze sklepów! Jak będą wyglądać grille i pikniki?

Plastikowe sztućce i talerze już w lipcu znikną ze sklepów! Jak będą wyglądać grille i pikniki?

Groźne substancje w plastiku

Bisfenol S (BPS) i bisfenol F (BPF) są chemikaliami stosowanymi w niektórych rodzajach tworzyw sztucznych, m.in. w wyściółce puszek aluminiowych do żywności i napojów. Chemikalia te były używane jako zamiennik bisfenolu A (BPA), dobrze znanej substancji chemicznej zaburzającej gospodarkę hormonalną, która szkodzi zdrowiu ludzkiemu poprzez ingerencję w hormony:

- Wniosek jest taki, że każdy zwykły plastikowy produkt może zawierać mieszankę substancji, która może przyczyniać się do nadwagi lub bezpośrednio prowadzić do otyłości – powiedział dr Martin Wagner, profesor na wydziale biologii NTNU, który był głównym autorem raportu.

– Jest to szczególnie istotne, ponieważ chemikalia te nie zawsze pozostają w opakowaniach, ale mogą przenikać także do jedzenia i napojów, a następnie zostać spożyte.

W trosce o zdrowie, eksperci zalecają  więc ograniczenie użycia plastiku do minimum. 

Źródło: well.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA