Na zboczach wulkanu Pacaya, który wznosi się nad stolicą Gwatemali, ma miejsce bardzo niebezpieczna praktyka. Nejaki David Garcia z Gwatemali proponuje turystom pieczenie pizzy na aktywnym wulkanie. Czy to na pewno bezpieczne?

Pieką pizzę na gorącej lawie wulkanu

Popularny w Gwatemali szef kuchni David Garcia robi pizzę na tamtejszym wulkanie Pacaya. Garcia powiedział, że zaczyna proces robienia pizzy o 7 rano, co daje mu wystarczająco dużo czasu na przygotowanie składników, przygotowanie ciasta i rozłożenie prowizorycznej pizzerii pod parasolem na gwatemalskim wulkanie Pacaya.

Dlaczego rozpoczyna pracę tak wcześnie? Ponieważ za moment pojawią się tu turyści, którzy będą chcieli skosztować jego pizzy.

- Wtedy zaczynają napływać zamówienia - wyjaśnia.

Technika Davida, którą sam nazywa on „szaloną” – jest złożona, ponieważ mężczyzna pracuje w niewyobrażalnie wysokich temperaturach, cały czas walcząc z żywiołami, takimi jak silne wiatry czy poruszająca się pod jego stopami lawa. Przyznajcie, że brzmi to bardzo niebezpiecznie, jednak chętnych na taką degustację nie brakuje.

Zobacz także:

Czy to jest zdrowe i bezpieczne?

Bynajmniej. Dlaczego praktyka ta budzi takie kontrowersje? Dzieje się tak z kilku powodów.

  • stężenie trujących gazów może spowodować trudności w oddychaniu
  • temperatura w takim miejscu jest dużo wyższa niż normalnie
  • podłoże jest niestabilne
  • potrawy są zanieczyszczone z powodu składu gazów wulkanicznych, które są silnie zasiarczone

Mimo to, Garcia twierdzi, że jego pizza jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju:

- Podobnie jak pizza z pieca opalanego drewnem ma wędzony smak, stopiona lawa tworzy profil smakowy całkowicie unikalny dla mojej pizzy. To bardzo wyjątkowy i osobliwy smak pizzy pieczonej na kamieniu wulkanicznym – powiedział Garcia.

- Kiedy przyjeżdżają turyści, mówią: co za szalone doświadczenie, nigdy nie widziałem czegoś podobnego - dodał.

Garcia powiedział, że „wysokie temperatury z pobliskiej lawy, nadają jego pizzy ekskluzywny smak i chrupkość”, dodając, że dzięki wysokiej temperaturze, taką pizzę można zrobić już w 14 minut.

Źródło: thrillist.com