Olej rycynowy to klarowny, żółty olej, który powstaje w wyniku tłoczenia ziaren rącznika pospolitego. Olej ten od wieków używany jest na całym świecie do odżywiania skóry głowy i włosów. Znany jest również dzięki swoim właściwościom zdrowotnym. Dlaczego warto go stosować?

Właściwości zdrowotne olejku rycynowego

Olejek rycynowy od tysięcy lat jest używany nie tylko jako produkt pielęgnacyjny, ale też jako naturalny środek leczniczy. Najwięcej właściwości zdrowotnych ma olej tłoczony na zimno. Tłoczenie na zimno to metoda ekstrakcji oleju, która nie wykorzystuje ciepła, ponieważ może ono pogorszyć jakość odżywczą olejów.

Kupcie w aptece olejek rycynowy i korzystajcie z jego licznych walorów zdrowotnych. Oto tylko niektóre z nich.

  • Wspomaga trawienie. Jeśli dokucza wam słabe trawienie lub cierpicie z powodu zaparć, zacznijcie stosować olej rycynowy. Dzięki wysokiemu stężeniu kwasu rycynolowego, olej rycynowy jest używany jako naturalny środek przeczyszczający, który pomaga w problemach trawiennych.
  • Wspiera szybsze gojenie ran. Olej rycynowy pomaga leczyć rany, stymulując wzrost nowej tkanki, zmniejszając suchość i zapobiegając gromadzeniu się martwych komórek skóry.
  • Pomaga zmniejszyć ból i stan zapalny. Olej rycynowy jest bogaty w kwas rycynolowy, kwas tłuszczowy, który pomaga zmniejszyć ból i stan zapalny.
  • Olej rycynowy może pomóc w zwalczaniu infekcji grzybiczych jamy ustnej wywołanych przez Candida albicans.

Kosmetyczne wykorzystanie olejku rycynowego

Poza działaniem zdrowotnym, olej rycynowy ma również bogate zastosowanie w kosmetyce.

Zobacz także:

  • Usuwa trądzik. Jeśli dokucza wam trądzik, nałóżcie na twarz odrobinę oleju rycynowego. Zabieg ten pomoże wam przywrócić naturalną równowagę nawilżenia skóry.

Jak to zrobić?

  1. Nanieście delikatnie olejek rycynowy na twarz i wmasujcie go w skórę okrężnymi ruchami.
  2. Pozostawcie na noc i zmyjcie rano wodą.
  • Wspiera porost włosów i pomaga, gdy są przesuszone. Macie suche i łamliwe włosy? Przetestujcie olej rycynowy. Olej ten zawiera kwas rycynolowy i kwasy tłuszczowe omega-6, dlatego wmasowywany w skórę głowy, pomaga zwiększyć krążenie krwi, co poprawia wzrost włosów.
  • Pomaga na suchą skórę. Olejek rycynowy ma właściwości złuszczające, które można stosować do leczenia łuszczącej się skóry stóp, dłoni i twarzy. Jest również korzystny dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry.
  • Zmniejsza zmarszczki. Olej rycynowy zwiększa produkcję kolagenu, który napina skórę. Odmładzając skórę, zmiękcza i wygładza naskórek oraz sprawia, że twarz wygląda młodziej. 
  • Nakładanie oleju rycynowego na brwi, może pomóc w przyspieszeniu wzrostu włosów.

Czy stosując olej rycynowy należy zachować ostrożność?

Chociaż olej rycynowy jest uważany za bezpieczny w małych dawkach, większe ilości mogą powodować skurcze brzucha, nudności i wymioty.

  • Mogą też powodować biegunkę. Jeśli użyjemy za dużo olejku rycynowego, może u nas wystąpić biegunka. Biegunka może powodować odwodnienie i zaburzenia równowagi elektrolitowej.
  • Powinny go też unikać kobiety w ciąży. Olej rycynowy jest używany przez lekarzy do wywołania porodu, ponieważ wywołuje skurcze macicy. Dlatego kobiety na wszystkich etapach ciąży powinny unikać spożywania oleju rycynowego.
  • Po nałożeniu na skórę, olej rycynowy może powodować reakcję alergiczną u niektórych osób. Dlatego przed jego użyciem, nałóżcie niewielką ilość oleju na skrawek skóry, aby zobaczyć, jak zareaguje na niego wasze ciało.

Jak dawkować olejek rycynowy?

Niektóre etykiety produktów sugerują, aby rozpocząć od dawki 15 mililitrów (jeśli używacie tego olejku na zaparcia)  i nigdy nie przekraczajcie 60 mililitrów na dobę.

Źródło: healthline.com, medonet.pl