Ogórki małosolne to klasyka polskiej kuchni. Warto je przyrządzać właśnie teraz, gdy robi się coraz cieplej, a drzewa i krzewy wypuszczają już pierwsze liście. To właśnie liście porzeczki, dębu lub wiśni idealnie podkreślają smak małosolnych ogórków i powinno się ich użyć do kiszenia. Wypróbujcie przepis Karola Okrasy!

Przepis na ogórki małosolne Karola Okrasy

Do przygotowania ogórków małosolnych Karola Okrasy, potrzebne wam będą składniki z poniższej listy:

Składniki:

 • 2 kilogramy ogórków gruntowych
 • 2 baldachy kopru
 • 5 korzeni chrzanu
 • 7 liści porzeczki
 • 4 ząbki czosnku

Do zalewy:

 • 5 litrów wody
 • 7 łyżek soli
 • 2 łyżki gorczycy

Oraz zimna woda do zalania ogórków.

Przygotowanie:

 1. Ogórki przed przygotowaniem włóżcie do bardzo dużej miski i zalejcie zimną wodą tak, by wszystkie były nią przykryte.
 2. W garnku zagotujcie 5 litrów wody z solą i ostudźcie, by była lekko letnia. Karol zdradził, że to trik jego mamy – gdy ogórki zaleje się letnią wodą, to szybciej będą gotowe. Wówczas małosolne ogórki są zrobione już po dwóch dniach!
 3. Do przegotowanej i ostudzonej wody dodajcie 2 duże łyżki gorczycy i namoczcie.
 4. Następnie wsypcie około 7 łyżek soli. Karol podaje idealne proporcje na wodę do ogórków, czyli 1,5 płaskiej łyżki soli na 1 litr wody.
 5. Korzenie chrzanu obierzcie i pokrójcie wzdłuż na cztery części. Ważne, by były surowe, ponieważ wtedy oddają one cały swój aromat.
 6. Umyjcie całe baldachy kopru oraz liście porzeczki. Okrasa przyznał, że on użył liści porzeczki dlatego, że akurat miał je pod ręką, ale zależnie od regionu Polski używa się różnych liści do ogórków małosolnych, np. liści młodego dębu czy wiśni.
 7. Na dno kamionkowego garnka włóżcie koper, następnie chrzan, pokrojone wzdłuż na pół ząbki czosnku i ogórki. Ważne, by zawartość garnka wypełniała go do około 4/5  wysokości lub nieco więcej, ale nie „pod korek”.
 8. Teraz wciąż lekko ciepłą wodą zalejcie ogórki i odstawcie. Po dwóch dniach będą już według Karola „petardowe”, a po trzech nie będzie ich wcale, ponieważ są tak pyszne. Smacznego!

Zobacz także: