Dieta śródziemnomorska jest od wielu lat badana przez naukowców. Uznaje się ją za najzdrowszą dietę świata. Razem ze swoją siostrą bliźniaczką, dietą DASH, zdobywa szczytowe miejsca we wszelkich rankingach pod względem wartości zdrowotnych i właściwości. Można praktycznie polecać ją w ciemno większości osób. To właśnie „dieta śródziemnomorska” jest najprostszą i najlepsza odpowiedzią na często zadawane dietetykom pytanie: „Jaka jest najlepsza dieta?”

Dieta śródziemnomorska – co to jest?

Oryginalnie dietą śródziemnomorską określono sposób odżywiania mieszkańców Krety w latach 70. Oczywiście od tego czasu sporo się zmieniło zarówno w zwyczajach żywieniowych Kreteńczyków, jak i dostępności żywności na całym świecie.

Dieta śródziemnomorska - historia

Po raz pierwszy określeniem „dieta śródziemnomorska” posłużył się oficjalnie Ancel Keys, naukowiec badający wpływ diety na zdrowie układu sercowego. W swoim bardzo słynnym badaniu Seven Countries Study odkrył on, że niektóre społeczności naprawdę rzadziej zapadają na choroby układu sercowego. Połączył on to z rodzajem pożywienia, którym odżywiają się dane społeczności na co dzień.

Zasady diety śródziemnomorskiej

Dieta śródziemnomorska to dość ogólne określenie. Najważniejsze tej diety to:

Zobacz także:

  • Utrzymywanie niskiej kaloryczności jadłospisu (do 2000 kcal dla kobiet, 2500 kcal dla mężczyzn)
  • Ograniczanie tłuszczów nasyconych: masła, smalcu, tłustych mięs, nabiału
  • Bazowanie na oliwie z oliwek jako głównym źródle tłuszczu
  • Jadaniu świeżych i duszonych warzyw i owoców w pokaźnych ilościach

Dieta śródziemnomorska – jadłospis

Bardzo charakterystyczną cechą diety śródziemnomorskiej jest to, że opiera się ona w dużej części na produktach pochodzenia roślinnego. Je się na niej naprawdę duże ilości warzyw i owoców. Dieta ta obfituje w pełnoziarniste zboża, ziemniaki, ale też rośliny strączkowe: fasolę, groch, soczewicę.

Owoce spożywa się w świeżej postaci na deser. Desery zawierające cukier, wypieki i inne potrawy tradycyjnie rozumiane jako deser stanowią tylko dodatek. Jada się je maksymalnie kilka razy w tygodniu.

Bardzo charakterystyczna cechą diety śródziemnomorskiej jest znaczący udział oliwy w menu. Dodaje się ją do duszenia potraw, macza chleb w oliwie i dodaje do sałatek. Prawcie wcale nie spożywa się tłuszczu nasyconego.

Głównym źródłem białka w diecie śródziemnomorskiej są ryby, drób, chudy nabiał i jajka. Ilość jedzonych jajek ogranicza się do 4 sztuk tygodniowo. Czerwone mięso jada się bardzo rzadko.

Co ciekawe, stałym elementem diety śródziemnomorskiej jest też czerwone wino. Pija się zazwyczaj naprawdę symboliczną ilość, do obiadu lub kolacji.

Ważny element śródziemnomorskiego stylu życia

Bardzo ważne jest też uprawianie aktywności fizycznej. Osoby z krajów śródziemnomorskich dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu, mają bogate życie społeczne, chodzą na spacery i nierzadko pracują fizycznie. Nie można zapominać o tym aspekcie. Dieta śródziemnomorska to coś więcej niż sposób odżywiania. To styl życia, który warto zaadoptować, by cieszyć się lepszym zdrowiem.

Czytaj także: