Jeśli próbujecie się odżywiać zdrowo, to z pewnością wiecie, jak trudno jest kupić dobra wędlinę, bez ulepszaczy i konserwantów. A gdy już taką uda się znaleźć, jest bardzo droga. Rozwiązaniem może być przygotowywanie domowych wędlin – dzięki temu macie pewność, że są wolne od konserwantów i innych składników niebezpiecznych dla zdrowia lub tych, powodujących alergię. Dokładnie wiecie co w nich jest.

Przygotowanie ich samodzielnie, nie jest trudne. Sprawdźcie, jak zrobić własny, domowy schab, na kanapki i do sałatek.

Domowa szynka z piekarnika

Nie ma chyba nic lepszego, niż zapach suszącej się na sznurku aromatycznej wędliny. To był kiedyś częsty widok w domach, który dziś znamy jedynie ze zdjęć i opowieści. Dziś wiszące wędliny możemy zobaczyć najwyżej w sklepie.

Proponujemy wam powrót do starych zwyczajów i własnoręczne przygotowanie w domu suszonego schabu. Potrzebny będzie piekarnik i odrobina cierpliwości.

Zobacz także:

Domowe wędliny są zdrowe, smaczne, a ich przygotowanie daje mnóstwo satysfakcji. Któż nie chciałby po usłyszeniu pochwały na temat smacznej szynki, móc powiedzieć, że to własna i domowa.

Suszony schab doskonale smakuje na kanapkach. Można go też podawać jako wykwintna przekąska, dodawać do pizzy czy do sałatek.

Danie sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i jako przysmak na większe uroczystości.

Przepis na schab suszony w piekarniku

Składniki

  • 1,5-2kg schabu wieprzowego
  • 3 ząbki czosnku
  • Łyżka suszonej papryki wędzonej
  • 2 łyżki cukru
  • 2 łyżki soli
  • 1 łyżka soli do peklowania
  • 1 łyżeczka pieprzu mielonego

Przygotowanie

  1. Wszystkie przyprawy mieszamy ze sobą. Częścią nacieramy schab, a pozostałą część wysypujemy na dno naczynia żaroodpornego, w którym będziemy piec mięso.
  2. Wstawiamy naczynie do lodówki na 3 doby. Co kilkanaście godzin usuwamy wypływające ze schabu soki i obracamy mięso na drugą stronę, podsypując je solą i pieprzem.
  3. Po trzech dniach wyjmujemy schab z lodówki i odstawiamy, by osiągnął temperaturę pokojową.
  4. Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 80 st. Celsjusza. Mięso przekładamy z naczynia na kratkę, a naczynie podstawiamy pod spód tak, aby swobodnie mogła spływać do niego reszta soków.
  5. Schab powinien się suszyć w temperaturze 80 st. Celsjusza przez 1 godziny, następnie zmniejszamy grzanie do 60 st. Celsjusza i suszymy mięso przez kolejne 4 godziny.
  6. Podsuszony w ten sposób schab obwiązujemy sznurkiem i wieszamy w domu, w miejscu w którym jest dobry obieg powietrza. W takich warunkach wędlina powinna dalej suszyć się przed kilka dni. 

Gwarantujemy, że tak przyrządzony schab, będzie dumą każdego stołu. Może konkurować z najlepszymi hiszpańskimi czy włoskimi, suszonymi wędlinami, osiągającymi w sklepach horrendalne ceny. Wędlina będzie też smakowała domownikom  i gościom, preferującym tradycyjne, polskie smaki.