Przedstawiamy napój, którego działanie pomaga na żołądek nadwyrężony przejedzeniem. Stosujcie go więc zawsze po świętach, gdy układ pokarmowy jest przeciążony. Pomaga na wzdęcia, uczucie pełności i dyskomfort trawienny. Dodatkowo, przyspiesza spalane tłuszczu. Przyda się więc też przy odchudzaniu.

Przygotowanie napoju z octu jabłkowego

Składniki zawarte w jabłkach, a przez to także w occie jabłkowym, przyspieszają rozszczepianie się tłuszczów. Nie są środkiem odchudzającym, od którego zrzucicie zbędne kilogramy, jednak jeśli stosujecie racjonalną dietę, ograniczacie podaż kalorii, a do tego regularnie pijecie napoje z dodatkiem octu jabłkowego, pomoże to organizmowi w zużyciu zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej.

Jak przygotować napój z octu jabłkowego? Przygotowanie jest bardzo proste. Do szklanki ciepłej wody dodajcie łyżeczkę miodu i łyżkę octu jabłkowego. Dokładnie wymieszajcie, a następnie powoli wypijcie, gdy płyn nadal będzie ciepły.

Jedna szklanka dziennie to całkowicie wystarczająca ilość. Nie nadużywajcie napoju z octem, bo zamiast załagodzić stan żołądka, możecie go dodatkowo podrażnić. 

Zobacz także:

Jak zrobić własny ocet jabłkowy?

Kluczowe przy produkcji własnego octu jest zachowanie czystości. Wszystkie naczynia powinny być dokładnie umyte i sparzone. Do mycia nie używajcie detergentów, tylko np. octu spirytusowego.

Składniki:

 • 1 kg świeżych, dorodnych jabłek
 • 5 łyżek cukru
 • 1 l wody przegotowanej lub przefiltrowanej 

Potrzebne też będą:

 • Czysty, wyparzony słoik
 • Wygotowana ściereczka lub gaza
 • Gumka recepturka lub sznurek

Przygotowanie:

 1. Do słoika włóżcie jabłka pokrojone na ćwiartki lub ósemki. Mogą mieć gniazda nasienne.
 2. Rozpuśćcie cukier w ciepłej wodzie i wypełnijcie nim słoik tak, żeby płyn przykrył jabłka. Należy jednak zostawić ok. 10 cm wolnej przestrzeni.
 3. Przykryjcie słoik gazą i obwiążcie gumką lub sznurkiem. Odstawcie w ciemne, ciepłe miejsce.
 4. Przez pierwsze kilkanaście dni fermentacji raz dziennie przemieszajcie płyn drewnianą łyżką, co zapewni dopływ tlenu i ułatwi fermentację. Możecie przestać mieszać, gdy jabłka zbrązowieją i opadną na dno słoika i przestanie się wytwarzać piana. To znak, że zakończył się pierwszy etap fermentacji.
 5. Pozostawcie na kolejne 2-3 tygodnie, po czym przecedźcie przez gazę lub gęste sito do czystego słoika. Pozostawcie w chłodnym miejscu na kolejne kilka dni do sklarowania.
 6. Po tym czasie gotowy ocet ponownie przecedźcie i przelejcie do butelek. Płyn powinien mieć żółty odcień i być lekko mętny.

Źródło: Onet.pl, Super-racjoinalni.pl, poradnikzdrowie.pl