Drugie danie może się obyć bez dodatków. Tylko po co? Warto dopieszczać podniebienia i łączyć swoje ulubione smaki. Mamy dla was przepis na pyszną domową surówkę z kiszonej kapusty z jednym nietypowym dodatkiem, którym będzie odrobina słodkiego soku jabłkowego. Tak wzbogacona surówka będzie doskonałym dodatkiem do obiadu - szczególnie do piątkowej smażonej ryby.

Właściwości zdrowotne kiszonej kapusty

Kapusta słynie ze swoich zdrowotnych właściwości i niezasłużenie miewa opinię ciężkostrawnej. To przede wszystkim probiotyk, chroniący nasz organizm przed infekcjami. Jeśli boicie się przeziębienia i zostawania w łóżku na kilka dni, sięgnijcie po kiszoną kapustę. Powinna się znaleźć w waszej codziennej diecie.

Głównie dzięki dużej zawartości witaminy C, która jest szalenie istotna dla waszego układu immunologicznego. Jest też bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, białko i węglowodany. Zapewnia wszystko, czego potrzeba organizmowi. Na dodatek w 100 g kapusty kiszonej znajdziemy tylko 15 kalorii!

Kapusta kiszona powstaje na skutek procesów fermentacji, dzięki czemu zawiera ogrom kwasu mlekowego i dobrych bakterii. Odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie flory bakteryjnej, odpowiedzialnej z kolei za zapobieganie chorobom takim jak grypa jelitowa.  

Zobacz także:

Przy tłustych potrawach surówka z kapusty wypada lekko i zdrowo. Zawarty w niej błonnik usprawni trawienie i wyreguluje metabolizm. Obiecujemy, że nie będziecie mieli problemów z zaparciami.

Jak zrobić orzeźwiającą surówkę z kiszonej kapusty?

Składniki:

  • 500 g kapusty kiszonej
  • 2 jabłka
  • 2 marchewki
  • 1 cebula
  • 50 ml oleju
  • około 150 ml soku jabłkowego
  • pieprz czarny mielony
  • 1 łyżka cukru

Przygotowanie:

  1. Kapustę kiszoną musicie pokroić na mniejsze kawałki.
  2. Marchew i jabłko obierzcie. Zetrzyjcie na tarce o dużych oczkach.
  3. Cebule podobnie, obierzcie i pokrójcie w drobniutką kostkę.
  4. W misce dokładnie wymieszajcie wszystkie składniki surówki, doprawcie je olejem, pieprzem i cukrem.
  5. Jeśli kapusta jest zbyt sucha, dolejcie do niej nieco większą ilość soku jabłkowego. I już! 10 minut i jest gotowa do jedzenia.

Źródło: gotujmy.pl