Jeśli chcecie zrobić szybki, klasyczny obiad, te kotlety będą idealne. Zrobicie je w 15 minut, bez chlapania tłuszczem, żmudnego sprawdzania każdego kotleta z osobna czy już się przyrumienił, bez czasu, który zwykle poświęcacie na smażenie mielonych. Formujecie kotlety, wstawiacie do pieca i już możecie nakrywać od stołu.

Mielone — tanie, popularne polskie kotlety

Ten rodzaj kotleta jest popularny w całej Europie Środkowej, ale przede wszystkim w Polsce. W Małopolsce mówią na niego sznycel. Na Śląsku – karminadle. Pierwsze przepisy na mielonego zostały opublikowane w XIX-wiecznych książkach kucharskich. Dotrwały w naszych czasach w niemal niezmienionej formie.

Dawniej robiło się mielone z pieczeni zrazowej przepuszczonej przez maszynkę razem z namoczoną bułką. Masę łączono z jajkiem, przysmażoną cebulką i solą. Na koniec wyrabiano i formowano kotlety, panierowano w bułce i smażono.

Danie największą popularność zdobyły w czasach PRL-u. Było serwowane w stołówkach szkolnych i zakładowych, barach, a nawet w restauracjach. Podawano je z gotowanymi ziemniakami i jarzynką. Do mielonych najbardziej pasują buraczki zasmażane czy marchewka z groszkiem.

Zobacz także:

Przepis na mielone z piekarnika Jakuba Kuronia

Co jest tajemnicą chrupiącej skórki i soczystego wnętrza? Szybka obróbka termiczna, kotlety pieczecie tylko 10 minut, ale za to w bardzo wysokiej temperaturze — piekarnik ustawiacie na  230 st. Celsjusza i włączacie termoobieg. Tyle czasu w dobrze rozgrzanym piekarniku powinno wystarczyć na właściwie wypieczenie się mięsa w środka - nie musicie się obawiać, że będą surowe w środku.

Składniki:

  • 500 g mięsa mielonego np. szynki wieprzowej
  • 1 jajko
  • Czerstwa bułka, namoczona w mleku i odciśnięta
  • 1 ząbek czosnku, utarty
  • Kawałek imbiru wielkości ząbka czosnku, utarty
  • 1 łyżeczka musztardy np. dijon
  • 2 łyżki posiekanej natki
  • 2 łyżki posiekanej dymki
  • Sól, pieprz

Przygotowanie:

  1. Rozgrzejcie piekarnik z termoobiegiem, do temperatury 230 st. Celsjusza
  2. W misce wymieszajcie wszystkie składniki kotletów mielonych, do całkowitego połączenia składników.
  3. Rozłóżcie na blasze papier dopieczenia. Formujcie kotlety, powinny wyjść 4 duże lub 6 mniejszych, i ułóżcie je na papierze.
  4. Pieczcie na środkowej półce przez 10 minut.

Kucharz podał je z ziemniakami z koperkiem i mizerią z jogurtem naturalnym, zamiast śmietany.

Źródło: kuron.com.pl, Dobrowolscy.pl