Naleśniki, podobnie jak omlety i jajecznica, należą do kategorii szybkich i prostych w przygotowaniu śniadań. Choć nie są skomplikowane, to każdy ma na nie swój własny przepis. Wystarczy nieco zmienić proporcje składników, by wyczarować wyjątkowe danie w swoim własnym stylu.

To danie jest naprawdę uniwersalne, a w niektórych rodzinach toczą się spory, co do tego o jakiej porze dnia należy je jeść. Niektórzy naleśniki zjedzą tylko na śniadanie, tak jak jajecznicę. Dla innych to świetny pomysł na bezmięsny obiad, kolejni traktują je tylko w kategorii deseru, a znajdą się też osoby, które te miękkie placki z chęcią pałaszują na kolację. Uwielbiają je dzieci i dorośli, choć ci drudzy chętniej próbują naleśników w wersji wytrawnej, np. z grzybami lub szpinakiem.

Nietypowy składnik w naleśnikach Magdy Gessler

Magda Gessler, polski autorytet kulinarny i guru wśród restauratorów, podzieliła się swoim autorskim przepisem na naleśniki. Wiecie, jaki jest ich sekret?

Otóż Gessler nieco zmodyfikowała klasyczny przepis. Tak zmieniła klasyczne składniki:

Zobacz także:

  • zamiast wody – woda gazowana
  • zamiast oleju – masło klarowane (to masło odpowiada za ich niezwykły smak).

Dzięki tym składnikom placki znacznie różnią się od klasycznych naleśników. Woda gazowana sprawia, że ciasto jest dużo bardziej puchate i pełne pęcherzyków powietrza. Z kolei dzięki zamianie oleju na masło naleśniki są znacznie lżejsze i lepiej się smażą.

Przepis na naleśniki według Magdy Gessler

Składniki:

  • 1 szklanka wody gazowanej
  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka mleka
  • 3 jaja
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • masło klarowane

Przygotowanie:

  1. Do głębokiej miski wsyp mąkę, najpierw ją przesiewając.
  2. Dodaj jajka, wodę gazowaną, mleko i sól.
  3. Za pomocą blendera lub miksera wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. Jeśli ciasto jest zbyt gęste, dolej więcej wody, jeśli za rzadkie – mąki.
  4. Papierowy ręcznik kuchenny nasącz masłem klarowanym i posmaruj nim patelnię. Gdy się rozgrzeje, chochlą wylewaj ciasto i smaż na średnim ogniu. Aby naleśniki wyszły bardziej puchate, możesz przykryć patelnię pokrywką. Po około minucie przewróć naleśnik na drugą stronę i smaż, aż się zarumieni.