Pierś z kurczaka to jedno z najpopularniejszych mięs, po które Polacy sięgają nie tylko na co dzień, ale i od święta. I nic w tym dziwnego, w końcu jest smaczne, tanie i zawiera spore ilości chudego białka oraz niską ilość tłuszczu. Istnieje wiele różnych ciekawych przepisów na przyrządzenie piersi z kurczaka. Możemy usmażyć pierś drobiową na patelni, upiec w cieście francuskim, zrobić z niej przepyszne kotlety, ugrillować, a nawet przyrządzić pierś z kurczaka w galarecie.

Zanim jednak przejdziemy do przygotowania przepysznej piersi z kurczaka, zastanówmy się nad wyborem odpowiedniego mięsa. Jak wygląda zdrowa i wartościowa pierś z kurczaka?

Zdrowa pierś z kurczaka

Pierś z kurczaka ma wysoką zawartość białka oraz duże ilości witamin, przede wszystkim z grupy B (pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6 nawet w 85%, a na B3 - w ponad 100%). Zawiera też wiele składników mineralnych, takich jak selen, fosfor, cynk, potas, niacyna i żelazo. Jest też z reguły niskokaloryczna (100 g piersi kurczaka bez skórki dostarcza ok. 100 kcal), ale nie zawsze tak jest. Zdrowa pierś z kurczaka ma kolor jasnoróżowy, jest jasna, połyskująca i nie ma na sobie nalotu. Sygnałem, który powinien nas zaniepokoić są poprzeczne paski, znajdujące się na środku piersi.

Mięso jest o wiele mniej wartościowe

Jakość mięsa w sklepach z roku na rok spada. Przyczynia się do tego m.in. zwiększone zapotrzebowanie m.in. na mięso z kurczaka Jeżeli planujecie w najbliższym czasie kupić pierś z kurczaka, dobrze przyjrzyjcie się jej w sklepie i kupujcie rozważnie.

Zobacz także:

Co powinno nas zaniepokoić?

Kiedy już weźmiecie w dłoń pierś z kurczaka, sygnałem ostrzegawczym z pewnością powinny być poprzeczne paski na piersiach, które do złudzenia przypominają rozstępy. Wiecie, co to jest? To nic innego, jak tłuszcz. Taka pierś kurczaka jest o wiele mniej wartościowa i zawiera aż 200% więcej tłuszczu niż inna pierś. Ponadto, ma ona mniej białka, składników odżywczych i witamin.

Zaskakujący szczegół na piersi kurczaka

Zwróćcie uwagę na fakt, że owe poprzeczne paski znajdują się na środku piersi, a nie po bokach, jak białe ścięgna na piersi z kurczaka. Skąd się tam wzięły i co oznaczają? Jest to nic innego, jak efekt hodowli metodą sztucznego napędzania. Jest to metoda, która ma sprawić, ze kurczak osiąga bardzo duże rozmiary w możliwie najkrótszym czasie.

Czy można jeść takie mięso?

Jak najbardziej, ale pamiętajcie, że jest ono mniej wartościowe i powinny się go wystrzegać osoby będące na diecie. Warto też wiedzieć, że mięsa kurczaka nie powinno się myć przed ugotowaniem.

Ciekawostka!

Pierś z kurczaka bez skóry zawiera niewielką ilość tłuszczu, wynoszącą mniej niż 3 gramy. Jest to głównie tłuszcz nienasycony. Jeśli zachowasz skórę na piersi kurczaka, zawartość tłuszczu, kalorii i białka będzie wyższa. 85 g pieczonej piersi kurczaka ze skórą dostarcza 166 kalorii, 6,6 g tłuszczu i 25 g białka.

Czytaj także: