Miód to słodka, przypominająca syrop substancja produkowana przez pszczoły. W sklepach mamy do wyboru prawdziwy ogrom miodów. Możemy kupić miód wielokwiatowy, akacjowy, gryczany, szałwiowy czy eukaliptusowy.

Mimo iż profil żywieniowy poszczególnych rodzajów miodu różni się, można przyjąć że, jedna łyżka stołowa (21 gramów) miodu ma zazwyczaj 64 kalorie i 17 gramów węglowodanów z niewielką ilością tłuszczu, błonnika i białka lub bez ich zawartości.

Właściwości zdrowotne miodu

Miód od dawien dawna znany jest ze swoich korzystnych właściwości zdrowotnych. Wysokiej jakości miód jest bogaty w kilka ważnych przeciwutleniaczy – takich jak kwasy fenolowe i flawonoidy, które bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Przeciwutleniacze to związki, które pomagają zwalczać wolne rodniki powodujące choroby, zmniejszając w ten sposób ryzyko uszkodzenia komórek oksydacyjnych. Badania sugerują, że związki te mogą chronić przed chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, nowotwory i cukrzyca.

Zobacz także:

Badania na zwierzętach i ludziach sugerują, że zamiana zwykłego cukru na miód, może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu, trójglicerydów i ciśnienia krwi. Ale to nie jedyne walory zdrowotne miodu. Miód ma również właściwości antybakteryjne i może pomóc w leczeniu wrzodów i chorób skóry, takich jak łuszczyca, zapalenie skóry i opryszczka.

Chociaż miód jest bogaty w cukier i kalorie, nadal jest lepszym wyborem niż cukier rafinowany. Jednak nie wszyscy powinni go jeść.

Kto powinien unikać miodu?

Jeśli należycie do którejś z niżej wymienionych grup osób, lepiej nie spożywajcie miodu.

  • Osoby, które chcą schudnąć. Miód ma wysoką zawartość cukru i kalorii — zawiera około 64 kalorii w jednej łyżce stołowej (21 gramów). Mimo iż może to nie wydawać się dużo, nawet kilka porcji dziennie może spowodować nagromadzenie kalorii. Z biegiem czasu może to prowadzić do przyrostu masy ciała — zwłaszcza jeśli nie zostaną wprowadzone inne modyfikacje diety w celu uwzględnienia tych dodatkowych kalorii. Nie zapominajmy też, że miód jest bogaty w cukier, który jest szybko trawiony i może powodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, co prowadzi do zwiększonego głodu i potencjalnego długoterminowego przyrostu masy ciała.
  • Cukrzyca. Ponieważ miód może wpływać na poziom cukru we krwi, unikajcie go i innych słodzików, dopóki wasza cukrzyca nie będzie pod kontrolą. Miód ma wysoką zawartość fruktozy, która obciąża trzustkę, co z kolei może prowadzić do rozwoju cukrzycy. To dlatego osoby, które mają predyspozycje do zachorowania  a cukrzycę, powinny pamiętać o ograniczeniu spożycia miodu lub całkowitym wyeliminowaniu go z diety.
  • Alergia. Jeśli macie alergię, także powinniście ograniczyć spożycie miodu. Produkt ten zawiera substancje biologicznie czynne z dodatkiem pyłków, które są uważane za wyjątkowo silny alergen i mogą doprowadzić do uczulenia. Jeżeli osoba uczulona będzie regularnie spożywała miód, może u niej wystąpić zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. 
  • Problemy zębami. Na miód powinny również uważać osoby, które są podatne na próchnicę, ponieważ produkt ten może pogorszyć ten stan.
  • Dzieci, które nie ukończyły roku. Światowa Organizacja Zdrowia jest tylko jedną z wielu grup medycznych na całym świecie, która zgadza się z tym, że miód nie powinien być podawany dzieciom poniżej 12 miesiąca życia. Dlaczego? Zanim dzieci osiągną wiek jednego roku, bakterie w ich jelitach nie są wystarczająco rozwinięte, aby powstrzymać niektóre szkodliwe bakterie przed zakażeniem organizmu. Clostridium botulinum to potencjalnie trująca bakteria, która oprócz wywoływania choroby zwanej zatruciem jadem kiełbasianym, często występuje w miodzie surowym i przetworzonym. Jak wynika z badań, ok. 25% produktów miodowych zawiera zarodniki tej bakterii. 

Kupując miód pamiętajcie, że zwykły miód jest często pasteryzowany, filtrowany, przetwarzany i mieszany z syropem w celu obniżenia kosztów. Wybór surowych wersji jest najlepszym sposobem na maksymalizację potencjalnych korzyści zdrowotnych płynących z miodu.

Źródło: Radio ZET