Imbir już od czasów starożytnych był wykorzystywany w leczeniu wielu powszechnych problemów zdrowotnych, takich jak kolka, bóle głowy lub przeziębienia. To także popularna przyprawa oraz dodatek do wielu dań. Dlaczego warto włączyć do diety imbir?

Właściwości zdrowotne imbiru

Imbir to korzeń o wielu dobroczynnych właściwościach. Korzeń imbiru jest bogaty w gingerol - substancję o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających.

Wśród innych jego zalet należy wymienić m.in.:

  • Pomaga w walce z nudnościami. Wystarczy 1-1,5 grama imbiru, aby pomóc w zapobieganiu różnym rodzajom nudności, w tym nudnościom związanym z chemioterapią, nudnościami pooperacyjnymi i porannymi nudnościami u kobiet w ciąży. 
  • Pomaga schudnąć i obniża poziom insuliny. Imbir może również pomóc w obniżeniu wskaźnika masy ciała (BMI) i poziomu insuliny we krwi.
  • Skutecznie zmniejsza objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, zwłaszcza choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.
  • Obniża poziom cukru we krwi i poprawia różne czynniki ryzyka chorób serca u osób z cukrzycą typu 2.
  • Przyspiesza opróżnianie żołądka, co może być korzystne dla osób z niestrawnością i związanym z nią dyskomfortem żołądkowym.
  • Jest skuteczny w walce z bólem menstruacyjnym, gdy jest przyjmowany na początku okresu.
  • Może prowadzić do znacznego obniżenia poziomu cholesterolu LDL (złego), cholesterolu całkowitego i trójglicerydów we krwi.
  • Imbir zawiera substancję gingerol, która ma działanie ochronne przed rakiem. 
  • Może chronić przed uszkodzeniami mózgu związanymi z wiekiem.
  • Imbir może pomóc w walce ze szkodliwymi bakteriami i wirusami, co może zmniejszyć ryzyko infekcji.

Kto nie powinien jeść imbiru?

Istnieje sześć sytuacji, w których nie powinno się spożywać imbiru. Kto powinien go unikać?

Zobacz także:

  1. Niedowaga. Spożywania imbiru nie zaleca się osobom z niedoborem wagi. Korzeń imbiru wspiera proces odchudzania, dlatego jest całkowicie przeciwwskazany u osób, które mają deficyt masy ciała.
  2. Chorzy na hemofilię. Hemofilia to choroba, która powoduje krwawienie, ponieważ krew nie jest w stanie krzepnąć prawidłowo, a imbir znany jest jako stymulator krążenia krwi, co sprawia, że jest on niewskazany dla osób cierpiących na ten stan.
  3. Może mieć niekorzystny wpływ na niektórych diabetyków. Mimo iż imbir ma korzystny wpływ na poziom glukozy, może to kolidować z przyjmowaniem niektórych leków na cukrzycę, takich jak np. insulina.
  4. Zagrożenie dla kobiet w ciąży. Mimo iż w I trymestrze ciąży, imbir łagodzi wymioty i nudności, w późniejszym okresie jest już niewskazany. Imbir może zmieniać poziom hormonów, co może powodować przedwczesne powstawanie skurczów. Z drugiej strony, działanie przeciwzakrzepowe może również powodować krwawienie, które może być niebezpieczne dla rozwoju płodu i matki.
  5. Może zwiększyć ciśnienie krwi. Imbir jest niewskazany dla osób z nadciśnieniem. Jednym z efektów, jakie może wywołać imbir, jest zablokowanie kanałów wapniowych, co skutkowałoby wzrostem ciśnienia krwi, ponieważ przedostanie się wapnia do krwiobiegu powoduje, że krew przyspiesza swoją prędkość i wzrasta ciśnienie.
  6. Nie należy przyjmować imbiru z antykoagulantami. Wiele osób musi uciekać się do leczenia farmakologicznego antykoagulantami, aby zapobiec tworzeniu się skrzeplin we krwi, ale okazuje się, że imbir działa podobnie do tego typu leków, co zwiększa ryzyko powstawania krwotoku.

Źródło: medicalnewstoday.com, zdrowie.wprost.pl, healthline.com