Miękkie, delikatne kluski, których podstawowym składnikiem są ugotowane ziemniaki, to danie które można podać zarówno na słodko: polane roztopionym masłem i posypane cukrem, jak i na słono, z sosami mięsnymi czy warzywnymi.

Podobne kluski robione są od wieków także w innych krajach. Ziemniaczane kluski we Włoszech mają wygląd małych muszelek i nazywają się gnocchi, na Słowacji mówią na nie haluszki, a w Polsce – kopytka. W Wielkopolsce skąd pochodzą te kluski, mówi się na nie szagówki od słowa „szaga” oznaczającego na ukos, przełaj czy skos. Nazwa ta odpowiada sposobowi krojenia klusek pod kątem, tak, że tworzą się z nich nieduże, skośne romby.

Kopytka ziemniaczano-dyniowe Justyny Żyły

Justyna Żyła, była żona skoczka narciarskiego, Piotra Żyły, góralka i wielbicielka góralskiej kuchni, czasem na swoim Instagramie prezentuje nietypowe dla górali potrawy. Wprowadza do swojej kuchni nowe składniki i prezentuje je w atrakcyjne sposób. Aż ślinka leci. Tym razem zaproponowała kopytka ziemniaczano-dyniowe, do tego podała masło, cynamon i cukier. Tak przygotowane danie proponuje jeść jako słodką kolację:

- Jeżeli kolacja to dlaczego nie na słodko? Na przykład kopytka z pieczonej dyni polane masłem i posypane cynamonem… do tego odrobina cukru i gotowe!

Jeszcze inną wersję zaproponowała córka autorki e-booka przedstawiającego góralskie dania. Dziewczynka dodała powidła śliwkowe, dzięki czemu danie stało się jeszcze słodsze:

Zobacz także:

- Moja mała kuchareczka dodała do swojej porcji powidła śliwkowe więc i tę wersję gorąco polecam 😋😊

Przepis na najprostsze kopytka z pieczonej dyni

Składniki

  • 500 g ugotowanych lub upieczonych ziemniaków, tłuczonych
  • 500 g pieczonej, zmiksowanej dyni
  • 150 g mąki pszennej + do podsypania
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej 
  • 1/2 szklanki tartego sera
  • Po 1/3 łyżeczki ostrej i słodkiej papryki oraz opcjonalnie gałki muszkatołowej 
  • 1 jajko
  • 1 żółtko 

Przygotowanie

  1. Ugotujcie ziemniaki i upieczcie dynię. Ziemniaki po odlaniu tylko utłuczcie, natomiast dynię przełóżcie na patelnię i smażcie na wolnym ogniu przez 20 minut, odparowując z niej nadmiar wody. Dzięki temu do ciasta będziecie mogli dodać mniej wody, a kluski wyjdą delikatniejsze.
  2. Przesiejcie przez sito, na stolnicę lub czysty blat, obie mąki, doprawcie solą, dodajcie pokruszony lub utłuczony ser i przyprawy. Posiekajcie wszystko nożem.
  3. Dodajcie jajko i dodatkowe żółtko, połączcie składniki i wyróbcie gładkie ciasto.
  4. Oderwijcie porcję, utoczcie z niej wałek o średnicy 1,5 cm i odkrawajcie z niego skośne kluski.
  5. Zagotujcie osolona wodę. Wrzucajcie do wrzątku kluski partiami. Gdy wypłyną na powierzchnię, gotujcie na mniejszym ogniu jeszcze kilkanaście sekund i wyławiajcie łyżka cedzakową.

Takie danie można podać także w wersji wytrawnej. Świetnie pasować będzie do wszystkich sosów z roślinnymi składnikami np. sosu ze szpinaku, sosu pomidorowego i sosy pieczarkowego.

Źródło: Instagram/Justyna_Zyla, kwestiasmaku.pl