Jeśli lubicie ziemniaki, na pewno przepadacie też za plackami ziemniaczanymi. Właśnie one są bazą tego prostego i pysznego dania.

Do głównych składników tradycyjnych placków ziemniaczanych należą tarte na tarce surowe ziemniaki, jajka i niewielka ilość mąki. Zdarza się również, że do placków dodajemy cebulę, ale tylko wtedy, kiedy placki ziemniaczane nie będą podawane na słodko.

Każdy region wrzuca do placków swoje przysłowiowe trzy grosze. Według niektórych przepisów, ziemniaki z dodatkiem cebuli powinno się zalać wrzątkiem. Wedle innych, np. tych pochodzących z Podlasia, placki podaje się z odrobiną pieprzu i majeranku.

To tanie i popularne danie można smażyć na tłuszczu, którym będzie olej lub smalec. Placki ziemniaczane smakują z cukrem, sosami na bazie grzybów, ale i na słodko. Są pożywne i smaczne, możecie je podawać również najbliższym. Placki są wielkim przysmakiem w Wielkopolsce, na Warmii i Mazurach.

Przepis na szwajcarskie placki ziemniaczane

Bez wątpienia placki ziemniaczane lubią wszyscy Polacy. Jak jest z ich wersją szwajcarską? Jesteśmy pewni, że przypadną wam do gustu. W Szwajcarii podaje się ich bardzo ciekawe wydanie. Jest wzbogacona o sporą szczyptę soli i gałkę muszkatołową. Szwajcarskie placki ziemniaczane są też znacznie większe!

Zobacz także:

Szwajcarzy nazywają swoją wersję placków rosti. To tradycyjne danie należące do tradycji ich kraju. Opcja po szwajcarsku jest znacznie delikatniejsza niż ta polska. Rosti maja około 26 centymetrów średnicy i posypuje się je serem, jajkiem sadzonym z boczkiem lub polewa kwaśną śmietaną. Chcecie próbować?

Składniki:

  • 500 gramów ziemniaków

  • 30 gramów masła klarowanego

  • 1/3 całej gałki muszkatołowej

  • 1/3 łyżeczki soli

  • 1/3 łyżeczki pieprzu

  • 60 gramów boczku 

  • 2 jajka

Sposób przygotowania:

  1. Zacznijcie od podgotowania ziemniaków. Powinny być miękkie, lecz nie rozpadające się. Około 15 minut w zupełności powinno wystarczyć.

  2. Następnie wyjmijcie je z wody, odstawcie do ostygnięcia, obierzcie ze skórki i zetrzyjcie na tarce o grubych oczkach.

  3. Do ziemniaków dodajecie pieprz, sól i gałkę muszkatołową. Wymieszajcie masę bardzo dokładnie, a następnie wyłóżcie ją na patelnie z roztopionym masłem.

  4. Placki należy usmażyć na złoty kolor z obu stron i przełożyć na ręcznik papierowy.

  5. Na tej samej patelni podsmażacie posiekany boczek. Kiedy tłuszcz się z niego wytopi, wbijcie na patelnie 2 jajka i smażcie je tak, aby żółtko nie było ścięte.

  6. Wyłóżcie całość na placek i możecie podawać danie.

Smacznego!