Pewien 45-letni mężczyzna z Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) pracuje jako kierowca tira. Kilka dni temu został zatrzymany przez policję, po tym jak dopuścił się kradzieży dużej ilości mięsa. Mężczyzna miał przewieźć za granicę ogromny ładunek mięsa – łącznie było jego kilkanaście ton. Ełczanin postanowił złamać zabezpieczenia w naczepie pojazdu i przywłaszczyć sobie pewną część mięsa, którą zapakował do swojego prywatnego samochodu.

- Mężczyzna jako kierowca miał zawieźć kilkanaście ton mięsa za granicę Polski. Wcześniej jednak złamał zabezpieczenia w naczepie pojazdu - chłodni, dostał się do jej wnętrza i ukradł ponad 130 kilogramów boczku - poinformowała lokalna policja.

Ile było warte skradzione mięso?

Przywłaszczone przez mężczyznę mięso było warte ponad 2 tysiące złotych:

- W konsekwencji 45-latek usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem. Mięso o wartości wycenionej na ponad 2 tys. zł zostało odzyskane - podała oficer prasowa policji w Ełku.

Najwidoczniej mężczyzna uznał, że nikt nie zauważy, że z załadunku zniknęło jakieś mięso:

- Być może wydawało mu się, że nikt nie zauważy takiej „drobnej” różnicy w ładunku. Jednak jego przełożeni zauważyli pewne nieprawidłowości, a policjanci zatrzymali tego mężczyznę. Kodeks karny za przestępstwo kradzieży z włamaniem przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. Konsekwencje wobec pracownika może wyciągnąć również jego pracodawca - informuje policja w Ełku.

Dlaczego warto ograniczyć jedzenie boczku?

Boczek sam w sobie uznawany jest za przysmak, ale jego częste spożywanie może mieć zgubne skutki dla zdrowia.

Zobacz także:

Boczek powstaje z wieprzowiny, ale można też znaleźć podobne produkty, takie jak np. boczek z indyka. Mięso to zwykle jest poddawane procesowi peklowania, podczas którego jest moczone w roztworze soli, azotanów, a czasem cukru. W większości przypadków boczek trafia później do wędzarni.

Peklowanie i wędzenie to sposoby na konserwację mięsa. Sprawiają również, że boczek ma charakterystyczny smak i czerwony kolor. Dodanie soli i azotanów sprawia, że mięso jest nieprzyjaznym środowiskiem dla rozwoju bakterii. W rezultacie boczek ma znacznie dłuższy okres przydatności do spożycia niż np. świeża wieprzowina.

Boczek nie jest niestety zbyt zdrowy, ponieważ: 

  • jest bogaty w tłuszcze nasycone i cholesterol
  • spożywanie dużej ilości bekonu, podnosi ciśnienie krwi u osób wrażliwych na sól
  • może zwiększać ryzyko raka żołądka
  • smażony boczek jest bogaty w nitrozoaminy, które są rakotwórcze

Badania konsekwentnie wskazują na związek między spożyciem przetworzonego mięsa, a chorobami serca i kilkoma rodzajami raka. Jeśli spożywacie je regularnie, postarajcie się je ograniczyć. 

Źródło: wydarzenia.interia.pl, healthline.com