GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

Kiełbasa wiejska wycofana z obrotu przez GIS. Odkryto w niej szkodliwy składnik

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał z obrotu wiejską kiełbasę pieczoną. Sprawdźcie, czy nie macie jej przypadkiem w swojej kuchni.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał kolejne ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Tym razem chodzi o partię kiełbasy wiejskiej pieczonej, w której doszło do przekroczenia dopuszczalnego poziomu wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz benzo(a)pirenu.

Magda Gessler odpowiada na pytania

GIS wycofuje kiełbasę wiejską pieczoną

GIS apeluje o niespożywanie konkretnej partii kiełbasy, która została skażona szkodliwą substancją. O jaki produkt chodzi?

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Produkt – Kiełbasa wiejska pieczona
  • Numer partii: 406922
  • Data minimalnej trwałości: 20.04.2022
  • Producent – Zakład Mięsny CHABURA Sp. z o.o. Sp. K., Rylowa 2, 32-820 Szczurowa, weterynaryjny numer identyfikacyjny: PL 12020204

Zdjęcie produktu:

Kiełbasa wiejska wycofana przez GIS. Odkryto w niej szkodliwy składnik
GIS

Zobacz także
Napar z tego zioła pomaga przy wzdęciach i niestrawności, ale może też być trujący

Napar z tego zioła pomaga przy wzdęciach i niestrawności, ale może też być trujący. Lepiej uważajcie

Ta nalewka odtruje wątrobę i pomoże na trawienie. Zrobicie ją z tego zapomnianego owocu

Ta nalewka odtruje wątrobę i pomoże na trawienie. Zrobicie ją z tego zapomnianego owocu

Zalecenia dla konsumentów

Jeśli kupiliście ostatnio w sklepie tę kiełbasę, pod żadnym pozorem jej nie jedzcie, tylko zwróćcie ją do sklepu. Spożywanie tego produktu może mieć fatalne skutki dla waszego zdrowia. W kiełbasie tej przekroczono bowiem dopuszczalny poziom wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz benzo(a)pirenu:

- Producent poinformował odbiorców i rozpoczął proces wycofywania wyżej wymienionej partii produktu z rynku oraz wdraża działania naprawcze mające na celu wyeliminowanie potencjalnego ryzyka przekroczenia najwyższego dopuszczalnego poziomu benzo(a)pirenu oraz sumy 4 wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w produkcie gotowym – donosi w swoim komunikacie GIS.

Działania podejmowane przez producenta nadzoruje powiatowy lekarz weterynarii w Brzesku.

Czym jest benzo(a)piren?

Benzo(a)piren jest wielopierścieniowym węglowodorem aromatycznym i jest wynikiem niepełnego spalania materii organicznej. Związek ten można znaleźć w smole węglowej, dymie tytoniowym i wielu produktach spożywczych, zwłaszcza w mięsach z grilla.

Substancja ta jest niebezpieczna, ponieważ:

  • reaguje i wiąże się z DNA, mogąc spowodować groźne mutacje i w rezultacie raka
  • ma negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu
  • negatywnie wpływa na układ rozrodczy - zmniejsza funkcję jąder i najądrzy oraz obniża produkcję plemników

Źródło: GIS, en.wikipedia.org

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje popularną kaszę! Uważajcie na nią
Państwowa Inspekcja Sanitarna zadecydowała o wycofaniu całej partii kaszy gryczanej dostępnej w popularnym dyskoncie.

Badania wykazały, że w kaszy gryczanej marki Plony Natury, stwierdzono przekroczenie największego dopuszczalnego poziomu resztek pestycydu – chlorpiryfosu. Produkt ten dostępny jest w sklepach sieci Biedronka. Kasza gryczana z Biedronki wycofana GIS zadecydował o wycofaniu całej partii popularnej kaszy gryczanej. Sprawdźcie, czy macie ją w domu! Produkt: Kasza Gryczana Plony Natury, 4x100 g Najlepiej spożyć przed/ numer partii: 08.04.2022 18:49 161PLALB21AD214 Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn Producent: Sawex Foods spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Zakład Produkcyjny, ul. Przemysłowa 9, 83-400 Kościerzyna Producent wykonał badania na próbce archiwalnej, które nie wykazały obecności chlorpiryfosu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują działania podejmowane przez ww. podmioty. Nie należy spożywać partii produktu określonej w tym ostrzeżeniu – brzmi oświadczenie GIS. Kasza gryczana – właściwości dla zdrowia Kasza gryczana to wyjątkowo zdrowy produkt, który polecany jest przede wszystkim osobom chorującym na cukrzycę. Zapobiega powstawaniu insulinooporności, wspomaga odchudzanie oraz obniża poziom ciśnienia i złego cholesterolu .  Kasza gryczana ma także niski indeks glikemiczny i zawiera dużo błonnika, dzięki czemu powoli uwalnia węglowodany i energię, a wy przez wiele godzin nie odczuwacie głodu. Jest to też świetna alternatywa produktów pszenicznych dla osób na diecie bezglutenowej . Produkt ten zawiera także składnik nazywany rutyną, który hamuje tworzenie tkanki tłuszczowej. Zawiera dużo antyoksydantów, które regenerują komórki organizmu i zwalczają stany zapalne. Źródło: GIS

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje orzeszki ziemne popularnej marki. Pod żadnym pozorem ich nie jedzcie, bo są skażone
Kupiliście ostatnio orzeszki ziemne solone? Sprawdźcie, czy nie macie w domu partii, która właśnie została wycofana przez GIS.

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał orzeszki ziemne popularnej marki. Sprawdźcie, czy nie macie ich przypadkiem w swojej kuchni. GIS wycofuje orzeszki ziemne solone Główny Inspektorat Sanitarny wydał właśnie kolejny komunikat dotyczący skażonej żywności. Tym razem chodzi o popularne orzeszki ziemne solone marki Kresto. Produkt ten został skażony aflatoksynami. Koniecznie sprawdźcie o jaką konkretnie partię chodzi w komunikacie. Szczegóły dotyczące produktu: Produkt - KRESTO Orzeszki ziemne prażone solone, 100 g Numer partii - L211451V630 Najlepiej spożyć przed - 18.05.2022 Kraj pochodzenia: Argentyna Producent - VOG Polska Sp. z o.o., ul. Przemysłowa 8, 96-100 Skierniewice Zdjęcia produktu: Zalecenia dla konsumentów Jeżeli kupiliście ostatnio orzeszki solone Kresto ze wskazanej powyżej partii, pod żadnym pozorem ich nie spożywajcie. Produkt należy wyrzucić do kosza lub zwrócić do sklepu. Orzeszki zostały już wycofane ze wszystkich sklepów, do których je dostarczono. Cały proces jest monitorowany przez organy urzędowej kontroli. Czym są aflatoksyny? Na podstawie kontroli urzędowej przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Sanitarną, stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu zanieczyszczenia wskazanych wyżej orzeszków aflatoksynami. Jak donosi GIS, aflatoksyny to substancje produkowane przez grzyby pleśniowe z rodziny Aspergillus, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Aflatoksyny to różne trujące czynniki rakotwórcze i mutagenne. Szczególnie są na nie narażone dzieci. Ekspozycja na aflatoksyny, jest związana z: zahamowaniem wzrostu opóźnionym rozwojem uszkodzeniem wątroby rakiem wątroby Związek przyczynowy między karłowatością w dzieciństwie a narażeniem na aflatoksyny, nie został...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje herbatkę ziołową skażoną pestycydem. Nie pijcie jej pod żadnym pozorem
Jeżeli dbacie o zdrowie i pijecie ziołowe herbatki, koniecznie sprawdźcie, czy nie macie tego produktu w domu. Ta herbatka nie przysłuży się dobremu samopoczuciu.

GIS podjął decyzję o wycofaniu prozdrowotnej herbatki ziołowej z dzięgielem chińskim i szałwią. Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach RASFF o wykryciu chlorpiryfosu w niżej wymienionej partii tego suplementu diety.  Czym jest chlorpiryfos i jakie zagrożenie dla zdrowia stanowi?  Jak można przeczytać na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego:  - Chlorpiryfos jest substancją szkodliwą dla zdrowia. Biorąc pod uwagę dostępne dane dotyczące toksyczności tej substancji czynnej należy uznać, że każdy poziom przekraczający ustaloną wartość najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości może potencjalne stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.  Chlorpiryfos znaleziony w partii suplementu diety to toksyczny pestycyd. Co prawda nie kumuluje się w organizmie, lecz po upływie 48 godzin jest metabolizowany i wydalany wraz z moczem. Jednak dowiedziono, że ma działanie neurodegeneracyjne, czyli wpływa negatywnie na ludzki mózg. Ma również wpływ na kondycję i rozwój człowieka.  Poniżej znajdziecie szczegółowe dane na temat wycofywanej ze sprzedaży herbatki.    Którą herbatkę ziołową wycofano ze sprzedaży? Szczegóły produktu  Nazwa produktu: „tianDe Phytotea with Angelica Sinensis and Salvia, 60g" (herbatka ziołowa z dzięgielem chińskim i szałwią),  Producent: OOO Integracija, E.Alekseevoj 112a, 656019 Barnaul, Russia  Importer/Dystrybutor: SIA Asti Group, Zardu 5, LV-1083 Riga, Latvia  Numer partii: 7260521  Data minimalnej trwałości: 25/05/2023  Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów  Suplement diety w postaci herbatki ziołowej jest obecnie...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega przed szkodliwymi substancjami w przyrządzie kuchennym. Sprawdźcie, czy macie to w domu
W ostatnim komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wykryciu substancji szkodliwych dla zdrowia w przyborze kuchennym, w ilościach przekraczających dopuszczalne limity.

Najnowsze ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy nie żywności, lecz przyrządu kuchennego popularnej marki. W produkcie wykryto substancje, które są szkodliwe dla zdrowia. Sprawdźcie szczegóły.  Ostrzeżenie GIS w sprawie szczypiec Ambition Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wykryciu szkodliwych dla zdrowia substancji w produkcie Szczypce uniwersalne 23 cm Ambition. Badania, które przeprowadziła Państwowa Inspekcja Sanitarna wykazały, że w przypadku tego przyboru kuchennego dochodzi do migracji szkodliwych dla zdrowia pierwszorzędowych amin aromatycznych do żywności. Poniżej szczegóły dotyczące produktu: Produkt: Szczypce uniwersalne 23 cm Ambition Numer partii: 372366AS Kod kreskowy: 5904134966834 Producent: DAJAR Sp. z o. o., ul. Połtawska 6, 75-072 Koszalin Działania podjęte przez producenta i zalecenia Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny na stronie gov.pl, producent wstrzymał sprzedaż wadliwego produktu w punktach firmowych i prowadzi własne, wewnętrzne postępowanie wyjaśniające.  Obecnie podana w komunikacie partia produktu Szczypce uniwersalne 23 cm Ambition jest wycofywana z rynku. Zaleca się, by osoby które kupiły produkt z wadliwej partii nie stosowały go do przygotowywania żywności.  Wpływ amin aromatycznych na zdrowie  Do produkcji wielu przyrządów kuchennych wykorzystywane są różne materiały i substancje, które mogą się okazać szkodliwe dla zdrowia. Należą do nich m.in. pierwszorzędowe aminy aromatyczne, które zostały uznane przez Międzynarodową Agencję ds. Badań nad Rakiem za substancje kancerogenne, czyli o działaniu rakotwórczym.  Pierwszorzędowe aminy aromatyczne są substancjami, które występują przy produkcji klejów, barwników i opakowań - w tym opakowań stosowanych do żywności. Może się zdarzyć, że aminy aromatyczne znajdą się...