Niektórzy nie wyobrażają sobie poranka bez kawy. Bez niej są senni i nie mają energii do pracy, a już sam zapach zaparzonej kawy działa na nich pobudzająco. Inni, podobnie czują się zaraz po obiedzie i żeby nie myśleć tylko o spaniu, sięgają po kolejną filiżankę.

Ten napar z kilkoma dodatkami pozwala nadal cieszyć się aromatem kawy i kilku ożywczych dodaktów, które urozmaicają smak tradycyjnego napoju. Kawa staje się lekka, świeża, dzięki czemu działa stymulująco.

Przepis na kawę z sokiem pomarańczowym

Kawa, której przepis podajemy pochodzi z Tiktoka, gdzie zrobiła zawrotną karierę. Nazywana jest espresso orange juice lub spritzy americano:

Składniki:

  • 150 ml toniku
  • 60 ml espresso
  • 60 ml soku pomarańczowego (najlepiej świeżo wyciśniętego)
  • Kostki lodu

Przygotowanie:

  1. Włóżcie do wysokiej szklanki kostki lodu.
  2. Wlejcie do szklanki z lodem sok pomarańczowy.
  3. Dodajcie tonik, a następnie świeżo zaparzone espresso.
  4. Udekorujcie szklankę z napojem plasterkami lub cząstkami pomarańczy.

Kawa nie tylko czarna i nie tylko ze śmietanką

Istnieje wiele sposobów parzenia kawy. Można do tego używać różnych rodzajów ekspresów czy temperatury wody. Różnie zaparzony napar w odmienny sposób oddziałuje na organizm.

Zobacz także:

Włosi, znawcy i wielbiciele kawy uważają, że najbardziej pobudzającą kawą jest espresso. To napar zaparzony małą ilością wody, dzięki czemu staje się mocny i mocno ożywczy, a jednocześnie nie powoduje rozedrgania, jakie odczuwamy po wypiciu kilku dużych kaw. Włosi, nie tylko wiedzą co jest dobre, ale także co jest zdrowe i do kawy rzadko dodają cukier czy mleko.

@eli_bang love this combo #orangejuiceespresso #espresso #coffeee #orangejuicecoffee ♬ original sound - bundaddy

Z kolei Polacy podobnie jak Amerykanie uwielbiają kawę z dużą ilością wody. Taka kawa we włoskiej terminologii znawców czarnego naparu nazywa się lungo lub americano. To nic innego jak espresso zaparzone dużo większą ilością wody lub po prostu espresso rozcieńczone wrzątkiem.

Kawę często pije się z różnymi dodatkami. Najpowszechniej dodaje się do niej cukier i mleko, czasem zamiast cukru do posłodzenia naparu używa się miodu. Od kilku lat popularne są także kawy smakowe. Można je przyrządzać z owocami: z cytryną czy pomarańczą, a także z przyprawami: jak kolendra czy cynamon, chilli.

Źródło: msn.pl