Katarzyna Bosacka zachwycona sklepem w Zduńskiej Woli. Chleb kosztuje w nim… 80 groszy
ONS.pl/AdobeStock
Newsy

Katarzyna Bosacka zachwycona sklepem w Zduńskiej Woli. Chleb kosztuje w nim… 80 groszy

Sklepy socjalne zyskują coraz większą popularność w Polsce. Co trzeba zrobić, żeby z nich skorzystać?

Sklepy socjalne wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Kolejne takie miejsce powstało właśnie w  Zduńskiej Woli. To pierwszy tego typu sklep w województwie łódzkim. Bardzo pochlebnie o pomyśle otwierania takich sklepów wypowiedziała się ostatnio Katarzyna Bosacka. Dziennikarka jest zachwycona niskimi cenami, jakie w nim obowiązują. Szczególnie przypadła jej do gustu cena chleba. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym są sklepy socjalne?

Sklepy socjalne to miejsca, w których osoby gorzej sytuowane, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej lub stoją w obliczu tymczasowych trudności finansowych i życiowych, takich jak np. utrata pracy, mogą za okazaniem specjalnego skierowania, kupić pełnowartościowe produkty w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Pierwszy taki sklep w Polsce powstał w Katowicach. Obecnie takich sklepów jest już w Polsce kilkanaście.

Warto dodać, że w niektórych sklepach socjalnych, np. w Katowicach, w sobotę zakupy może zrobić każdy - i nie potrzebne jest do tego żadne skierowanie. Działanie to zostało podjęte m.in. w celu przeciwdziałania marnotrawieniu żywności. Poza jedzeniem, można w nim kupić środki higieny osobistej i chemii domowej, które są dostępne w cenie niższej niż ich wartość rynkowa.

Zobacz także
katowice sklep socjalny

Powstał pierwszy sklep socjalny w Polsce. Kupisz tam jedzenie taniej niż w Biedronce i Lidlu

Sieci obniżają ceny i podnoszą pensje pracownikom. Ekonomiści .......Wiemy na czym w obec tego będą zarabiać i to nie jest dobra wiadomość.

Sklepy obniżają ceny. Ekonomista: „Koszty będą przeniesione na dostawców i inne kategorie produktów”

Katarzyna Bosacka chwali sklep socjalny w Zduńskiej Woli

Sklep socjalny „Rampa" przy ul. Juliusza Sylli 1, powstał z inicjatywy fundacji Dzielnia.

– Ceny artykułów w sklepie wynoszą od 10 gr do maksymalnie 6 zł. Mamy na przykład kaszę po 1,40 zł, pasztet podlaski za 1,50, konserwę turystyczną za 3 zł, syrop malinowy za 2,50 zł, chleb za 80 gr czy jogurty z owocami za 80 gr – powiedziała prezes Fundacji Dzielnia, Małgorzata Frach w rozmowie z PAP.

Pomysł otwierania sklepów socjalnych, bardzo podoba się ekspertce kulinarnej Katarzynie Bosackiej:

- To jest coś (...). Na pewno taki sklep będzie pomocy dla osób w ciężkiej sytuacji materialnej, bo ceny są kilkukrotnie niższe, niż w „normalnych" sklepach – napisała Bosacka.

Źródło: fakt.pl, mops.katowice.pl

Na pracowników sklepów padł blady strach. Żabka rusza z 40 sklepami bezobsługowymi
AdobeStock
Newsy
Zróbcie zakupy spożywcze za połowę ceny. Oferta tylko dla nielicznych! Załapiecie się?
W specjalnym sklepie będzie można zrobić bardzo tanie zakupy. Nie każdy będzie mógł z tego skorzystać…

W Warszawie od niedawna działa pierwszy sklep społeczny. To drugi sklep tego rodzaju w Polsce , ale pierwszy w stolicy. W takim sklepie klienci mogą zrobić zakupy w dużo bardziej okazyjnych cenach. Sklep społeczny powstał w lokalu przy ulicy Modzelewskiego 71 na warszawskim Mokotowie. Powstał on dzięki działalności fundacji Miejsce Wolne. Kto może zrobić zakupy w sklepie społecznym? Oferta sklepu społecznego skierowana jest do osób o niskim dochodzie . Żeby zrobić w nim zakupy należy uzyskać zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Po wydaniu takiego zaświadczenia, można z powodzeniem odwiedzać sklep społeczny i robić w nim zakupy w bardzo okazyjnych cenach. W tym momencie to jedyna opcja przyłączenia się do grona klientów sklepu, ale w przyszłości karty ma wydawać fundacja założycielska. Co można kupić w sklepie społecznym? W asortymencie sklepu znajdują się: Świeże produkty żywnościowe Ubrania Artykuły higieniczne Warzywa i owoce Mięsa Nabiał Ceny w sklepie „Spichlerz”, bo tak nazywa się sklep społeczny w Warszawie, są niemal o połowę niższe, niż ceny w innych marketach i dyskontach. Jeśli będziecie wybierali się do tego sklepu liczcie się jednak z tym, że artykuły spożywcze często cechują się krótka datą przydatności do spożycia. Nie tylko sklep, ale też kafeteria Fundacja odpowiedzialna za powstanie sklepu uruchomiła też w placówce inny koncept: Spichlerz Cafe. To miejsce do którego każdy będzie mógł przyjść, opowiedzieć o swoich problemach, uzyskać wsparcie. Kto odpowiada za powstanie sklepu? Jak już wspomnieliśmy, sklep „Spichlerz” jest dziełem fundacji Miejsce Wolne. Nie mógłby jednak powstać bez partnerów. Do urządzenia sklepu przyłączyła się firma Ikea, która zapewniła...

Ile cukru może kupić Polak, a ile Holender? Opadną wam szczęki. Katarzyna Bosacka porównuje ceny  
ONS.pl/Instagram
Newsy
Ile cukru może kupić Polak, a ile Holender? Opadną wam szczęki. Katarzyna Bosacka porównuje ceny  
Katarzyna Bosacka nie tylko trzyma rękę na pulsie w sprawie niewłaściwych składów produktów spożywczych. Na swoich mediach społecznościowych informuje również o innych palących problemach i zagadnieniach związanych z jedzeniem. Ostatnio postanowiła skomentować ceny cukru w Polsce i w Holandii. 

Katarzyna Bosacka to dziennikarka, której nie jest obojętne, co jedzą Polacy. Zaskarbiła sobie sympatię widzów programem telewizyjnym „Wiem, co jem i co kupuję”. W obliczu rosnących cen żywności w Polsce dziennikarka postanowiła poruszyć temat cukru. Na swoim profilu na Facebooku opublikowała post ze zdjęciem, które wysłała jej internautka. Zdjęciem cukru, prosto ze sklepu w Holandii.  Ile kosztuje cukier w Holandii?  Jak wiadomo, Holandia nie należy do najtańszych państw. Wybierając się tam na wycieczkę czy wakacje, trzeba liczyć się z naprawdę dużym wydatkiem. Również ceny niektórych produktów spożywczych potrafią być przynajmniej dwukrotnie wyższe niż w Polsce. Czy tak jest również z cukrem? Zobaczcie, co napisała dziennikarka:  - A tymczasem w drogiej Holandii w mieście Utrecht w popularnej sieci Albert Heijn za 1 kg cukru trzeba zapłacić 0,65 euro. Co w przeliczeniu przy dzisiejszym kursie wynosi 3,10 zł.   Katarzyna Bosacka natychmiast odniosła się też do ceny cukru w Polsce:   - Na ten moment w Polsce ceny cukru wahają się w zależności od producenta i sklepu, ale ciężko znaleźć taki, który kosztuje mniej, niż 5 zł za 1 kg. A na półkach są i takie, które kosztują 6-8 zł za 1 kg.  Jak się wydaje, zasada „drogiej Holandii” nie dotyczy cukru. Na pierwszy rzut oka widać, że cena tego produktu jest dwukrotnie niższa niż w naszym kraju. A biorąc pod uwagę przewidywane w Polsce cukrowe podwyżki, kto wie, jak będzie za chwilę...  Jakie możliwości nabywcze cukru mają Polacy i Holendrzy?  Bosacka odniosła się również do przeciętnych wynagrodzeń Polaków i Holendrów, które jak możecie się domyślić nie są równe, a przecież to one determinują możliwości nabywcze. Według jej wyliczeń przeciętnie zarabiającego Polaka...

katowice sklep socjalny
AdobeStock
Newsy
Powstał pierwszy sklep socjalny w Polsce. Kupisz tam jedzenie taniej niż w Biedronce i Lidlu
Duże miasto w Polsce postanowiło wyjść naprzeciw potrzebom swoich najuboższych mieszkańców i otworzyło pierwszy w Polsce sklep socjalny. Na czym to polega i czy wszyscy mogą robić w nim zakupy? Trzeba spełniać jedno kryterium.

Skupieni na swoich sprawach i osobistych problemach na co dzień zwykle nie zauważamy ludzi dookoła nas, którzy są naprawdę w dużej potrzebie . Te osoby są praktycznie niewidzialne – nie widzimy lub nie chcemy widzieć ich problemów. Może dlatego, że nie możemy znieść myśli o tym, jak trudne i upokarzające jest codzienne życie, gdy trzeba liczyć każdy grosz i prosić innych o pomoc? Szczególnie teraz, w trakcie pandemii koronawirusa wielu tych potrzebujących ludzi ma jeszcze większe problemy finansowe. Zamykane są miejsca pracy, a fundacje charytatywne mają mniej pieniędzy do dyspozycji. Pierwszy taki sklep w Polsce Miasto Katowice oraz Fundacja Wolne Miejsce wspólnie otworzyły pierwszy w Polsce sklep socjalny. Jest to miejsce, w którym osoby w trudnej sytuacji życiowej mogą zrobić zakupy dużo taniej , niż w innych miejscach. Sprzedawane tam produkty nie są w żaden sposób wybrakowane – fundacja współpracuje z innymi sklepami, które za bardzo niską cenę odsprzedają żywność z krótkim terminem przydatności do spożycia. Zamiast do kosza, trafiają one na półki socjalnego sklepu w Katowicach. Wyjście z biedy jest bardzo trudne. Osoby, które są zmuszone korzystać z pomocy fundacji i innych charytatywnych placówek często odczuwają wstyd, prosząc o paczki z jedzeniem i chemią domową. Dzięki takiemu miejscu, mogą znów poczuć się jak reszta zwykłych ludzi. Sami robią sobie zakupy i planują swój budżet – po prostu uczą się na nowo żyć tak, jak wszyscy. Piotr Kochanek, wiceprezes Fundacji podkreśla, że najważniejszą rzeczą jaką potrzebujący znajdują w tym sklepie jest godność – a tego potrzebują równie mocno, jak pomocy finansowej. Kto może skorzystać? Kryterium, które pozwala zrobić zakupy w tym sklepie to określone dochody....

Katarzyna Bosacka opublikowała „listę wstydu”. To firmy, które wciąż sprzedają rosyjskie produkty
ONS.pl
Newsy
Katarzyna Bosacka opublikowała „listę wstydu”. To firmy, które wciąż sprzedają w Rosji swoje produkty
Nie wszyscy przyłączyli się do bojkotu rosyjskich produktów i nie wszyscy zagraniczni przedsiębiorcy postanowili wycofać się z handlu w Federacji Rosyjskiej. Co sądzi na ten temat Katarzyna Bosacka?

Mimo licznych nawoływań do bojkotu rosyjskich produktów, te wciąż możemy znaleźć w wielu polskich sklepach. Katarzyna Bosacka ujawnia w jakich. Bojkot rosyjskich produktów po inwazji na Ukrainę Od trzech tygodni na Ukrainie trwa wojna, którą rozpętała na jej terenie Rosja. W wyniku toczonych w tym kraju walk, każdego dnia giną nie tylko żołnierze, ale również cywile, w tym kobiety i dzieci. Niszczone są szkoły, sklepy, szpitale i budynki mieszkalne. Agresja Rosjan przyjęła niewiarygodną skalę i na chwilę obecną nic nie jest w stanie jej powstrzymać. Tuż po wybuchu wojny na Ukrainie, wiele krajów i firm odwróciło się od Rosji i całkowicie zerwało z nią współpracę. To nie tylko ogromne przedsiębiorstwa, ale również popularne lokale gastronomiczne, producenci napojów czy konkretne sklepy. Tyko w Polsce do bojkotu rosyjskich produktów przyłączyły się takie dyskonty spożywcze, jak: Biedronka, Netto, Stokrotka, Carrefour, Aldi czy Żabka. Jednak nie wszyscy zdecydowali się na ten krok. Jak chociażby bardzo popularny w naszym kraju Auchan.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Katarzyna Bosacka (@katarzynabosacka) Katarzyna Bosacka opublikowała „listę wstydu” Katarzyna Bosacka poruszyła bardzo gorący ostatnio temat. Chodzi o wycofywanie rosyjskich produktów ze sklepów. Jak się okazuje, nie wszyscy podjęli takie działanie: - Słyszeliście o tzw. „liście wstydu”? To lista firm, które mimo niszczycielskiej inwazji Rosji na Ukrainę nadal pozostawiły swój...