Kupiliście jakiś czas temu jajka i zastanawiacie się, czy nadają się one jeszcze do spożycia? Możecie sprawdzić świeżość jajek stosując kilka prostych trików oraz obserwując jak wygląda jajko tuż po rozbiciu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Jak sprawdzić świeżość jajka?

Kupiliście jajka w wytłaczance i nie wiecie, czy nadają się one jeszcze do spożycia? Po pierwsze - przyjrzyjcie się dacie ważności produktu. Im późniejsza data, tym lepiej. Jeśli jednak kupiliście jajka z krótkim terminem ważności, odpowiednio je przechowując przedłużycie ich świeżość i z powodzeniem je wykorzystacie do przygotowywania różnych dań. Jak sprawdzić, czy kupione przez nas jajka są jeszcze zdatne do spożycia?

Istnieje wiele metod sprawdzania świeżości jaj.

  • Najpopularniejszą z nich jest wykonanie testu z wodą. Włóżcie całe jajko do szklanki z wodą i sprawdźcie, co się stanie. Jeżeli jajko osiądzie na dnie naczynia, oznacza to, że jest świeże. Jeżeli zaś jajko lekko się uniesie, oznacza to, że jest już nieco starsze, ale nadal nadaje się do spożycia. Jeśli jajko unosi się na powierzchni wody, nie należy go jeść, ponieważ jest zepsute.
  • Test potrząsania. Weźcie w dłoń jajko i potrząśnijcie nim tuż przy uchu nasłuchując dźwięków, jakie wydobywają się spod skorupki. Jeżeli usłyszycie chlupiące dźwięki, jajko jest już zepsute i nie powinniście go jeść.
  • Rozbicie jajka. Kolejnym sposobem sprawdzania świeżości jaj, jest delikatne rozbicie jajka na talerzyku. Żółtko i białko świeżego jajka powinny być zwarte i stabilne. Jeżeli żółtko zaczyna się rozlewać i nie ma zbitej struktury – oznacza to, że jajko jest stare.
  • Nietypowy wygląd białka, Rzeczą na którą również należy zwrócić uwagę, jest nietypowy wygląd białka jajka. Jeśli po rozbiciu jajka zauważycie, że białko ma barwę perłową lub różową, oznacza to, że nie nadaje się ono do spożycia i powinniście je wyrzucić. Tak wyglądające białko może oznaczać, że jajko zostało zaatakowane przez szkodliwe dla ludzi bakterie Pseudomonas. 

Źródło: onet.pl

Zobacz także: