Czosnek jest jednym z najpopularniejszych warzyw świata. Wykorzystujemy go nie tylko do nadawania smaku wielu potrawom, ale również jako naturalny i skuteczny środek na grypę i przeziębienie.

Czosnek od wieków stosowany jako produkt leczniczy. Warzywo to może jednak wywoływać zarówno pożądane, jak i niepożądane skutki dla organizmu. Jakie?

Dlaczego warto jeść czosnek?

Czosnek ma wiele dobroczynnych właściwości zdrowotnych. Dlaczego warto go jeść?

  • Czosnek jest dobry dla mózgu. Zawiera witaminy i minerały, w tym witaminę B6, mangan, selen, witaminę C, żelazo, potas i miedź. Ta kombinacja jest szczególnie dobra dla funkcji poznawczych: witamina B6 i magnez są powiązane z poprawą nastroju i poprawą zdrowia mózgu.
  • Wspiera zdrowy układ odpornościowy. Wszystko to dzięki witaminie C zawartej w surowym czosnku.
  • Działa przeciwzapalnie. Czosnek zawiera siarczki allilu. Jest to przeciwzapalny związek, który, jak wykazały badania, spowalnia tempo wzrostu komórek rakowych.
  • Ponieważ ma działanie przeciwzapalne, oznacza to również, że pomaga chronić organizm przed wolnymi rodnikami.
  • Jest dobry dla wątroby. Badania wykazały , że może chronić wątrobę przed niektórymi toksynami i pomóc obniżyć poziom cukru we krwi.
  • Czosnek jest dobry dla serca. Regularne spożywanie czosnku jest bezpośrednio związane z korzystnym wpływem na układ krążenia. Obniża poziom cholesterolu i normalizuje ciśnienie krwi.
  • Może pomóc w ochronie przed osteoporozą.

Chociaż czosnek jest zdrowym dodatkiem do zbilansowanej diety, nadmierne jedzenie tego warzywa może powodować szereg skutków ubocznych. Jakich?

Zobacz także:

Skutki uboczne spożywania czosnku

  • Zwiększone ryzyko krwawienia. To jeden z najpoważniejszych skutków ubocznych spożywania zbyt dużej ilości czosnku. Robiąc to narażamy się na zwiększone ryzyko krwawienia, zwłaszcza jeśli przyjmujemy leki rozrzedzające krew. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ czosnek ma właściwości przeciwzakrzepowe, co oznacza, że może zapobiegać tworzeniu się skrzepów krwi. Mimo iż ryzyko wystąpienia takiej dolegliwości jest rzadkie, opisano przypadek, w którym pacjentka doświadczyła zwiększonego krwawienia po regularnym spożywaniu około 4 ząbków dziennie przed zabiegiem operacyjnym.
  • Problemy trawienne. Czosnek jest bogaty w fruktany, rodzaj węglowodanów, który może powodować wzdęcia, gazy i ból brzucha u niektórych osób. Gdy osoby z nietolerancją fruktanów jedzą żywność o wysokiej zawartości fruktanów, nie jest ona w pełni wchłaniana w jelicie cienkim, tylko przedostaje się do okrężnicy w stanie nienaruszonym i jest fermentowana w jelitach, co może przyczynić się do problemów trawiennych.
  • Zgaga. Jeśli cierpicie na chorobę refluksową przełyku, powinniście ograniczyć spożycie czosnku. Jest to powszechne schorzenie, które występuje, gdy kwas żołądkowy cofa się do przełyku, powodując objawy takie jak zgaga i nudności. 
  • Nieprzyjemny oddech. Czosnek, co na pewno wielu z was zauważyło, może powodować nieprzyjemny oddech. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zawiera on różnorodne związki siarki, które mogą powodować nieświeży oddech, zwłaszcza gdy są spożywane w dużych ilościach. Szczególnie chodzi tu o surowy czosnek, ponieważ gotowanie zmniejsza zawartość tych korzystnych związków siarki.
  • Niektórzy ludzie mogą być wrażliwi na czosnek miejscowo, co oznacza, że może on negatywnie wpływać na ich skórę, powodując wysypkę. Osobom takim zaleca się noszenie rękawiczek podczas krojenia tego warzywa.

Ile czosnku można bezpiecznie jeść?

Mimo iż nie ma oficjalnych zaleceń dotyczących ilości spożywanego czosnku, badania pokazują, że spożywanie 1–2 ząbków tego warzywa dziennie, na pewno nam nie zaszkodzi, a wręcz może nam przynieść liczne korzyści zdrowotne.

Źródło: wprost.pl, healthline.com