Kluski są tym lepsze, im łatwiejsze do przyrządzenia. Tylko wtedy będziemy je chętnie przygotowywać i często delektować się ich smakiem. Pyzy Jaśka Kuronia spełniają wszystkie wymagania dobrych klusek: są proste, zrobicie je z jedynie trzech składników, robi się je bardzo szybko, a do tego są niezwykle smaczne. Spróbujcie.

Przepis na proste pyzy Jaśka Kuronia

Składniki:

  • 2 kg ziemniaków
  • 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej
  • Szczypta soli

Dodatkowo potrzebny będzie garnek osolonej wody i cebula lub boczek na skwarki.

Przygotowanie:

  1. Obieramy ziemniaki, a następnie ścieramy je na drobnych oczkach tarki. Dodajemy sól i odstawiamy na parę minut, aż wycieknie  sok z ziemniaków.
  2. Przekładamy starte ziemniaki na sitko, na którym dodatkowo układamy czystą ściereczkę i wyciskami przez ściereczkę ziemniaki do sucha.
  3. Do masy dajemy mąkę ziemniaczaną, łączymy ją z ziemniakami i lepimy w dłoniach okrągłe kluski, wielkości piłeczki pingpongowej.
  4. Zagotowujemy wodę solą, do wrzącej wody wrzucamy kluski i gotujemy do wypłynięcia, a potem jeszcze 3 minuty.

Podajemy z podsmażoną cebulką lub skwarkami z boczku, jak proponuje Jasiek Kuroń, lub z dowolnym aromatycznym, wytrawnym sosem. Może być mięsny lub grzybowy.

Skąd się wzięły pyzy?

O to mieszkańcy różnych regionów Polski mogą się kłócić godzinami. Jedno jest pewne. Ponieważ pyzy to kluski ziemniaczane, zaczęły być przyrządzane przez nasze gospodynie dopiero wtedy, gdy ziemniak trafił słowiańskie stoły. Stało się to po zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem czyli w XVII wieku.

Zobacz także:

W XIX wieku ziemniaki miały już wielu miłośników w całym kraju, jednak najwięcej potraw z tym warzywem podawano w poznańskiej kuchni. Tam, nazywano je pyrami. I to właśnie z Wielkopolską przede wszystkim kojarzone są pyzy.

Te okrągłe kluski można przygotować zarówno z surowych jak i gotowanych kartofli. O ile kluski śląskie czy kopyta zwykle nie mają nadzienia, o tyle pyzy najczęściej są nadziewane. Można w nich znaleźć mięso, ale też farsz twarogowy czy grzybowy.

W każdym przypadku pyzy podaje się okraszone. Okrasić je można skwarkami z cebulki lub boczku. Jeśli przyrządzamy pyzy bez nadzienia, okrasa lub sos pieczeniowy czy grzybowy są obowiązkowe. Sos wydobywa z klusek cały smak i podnosi przyjemność jedzenia. Bez niego, na talerzu pozostaną nam same, suche kluski.

Źródło: Instagram/ Jasiek_kuron-gotuje, polskiziemniak.pl, culture.pl