Szczęśliwie wiele wskazuje na to, że mocno jesienna aura tej wiosny nareszcie się kończy i czekają nas teraz ciepłe, czerwcowe dni. Gdy na dworze robi się naprawdę gorąco, nic tak nie pomaga na upał jak szklanka chłodnego i orzeźwiającego napoju. A takim właśnie jest pyszna lemoniada! Wypróbujcie genialny przepis na domową lemoniadę autorstwa Agnieszki Rec, użytkowniczki portalu Gotujmy.pl. Takiej lemoniadzie nikt się nie oprze, dlatego radzimy wam od razu zrobić jej trochę więcej!

Przepis na lemoniadę jabłkowo-cytrynową z miętą

Do przygotowania domowej lemoniady potrzebne wam będą składniki z poniższej listy:

Składniki:

  • Świeżo wyciskany sok z jabłek (możecie np. wycisnąć go ze startych jabłek na szarlotkę)
  • 2 cytryny
  • 4 torebki herbaty miętowej
  • 1 gałązka świeżej mięty
  • Miód
  • Kilka kostek lodu

Przygotowanie:

  1. Do dzbanka lub garnuszka włóżcie saszetki z herbatą miętową i zalejcie gorącą wodą (wystarczy ok. pół litra, czyli 2 szklanki). Zaparzcie pod przykryciem około 10 minut.
  2. Sok z jabłek przeciśnijcie przez gazę, by pozbyć się włókien i kawałków owoców. Następnie sok wlejcie do garnka zagotujcie i dodajcie zaparzoną herbatę miętową. W razie potrzeby, jeśli płynu jest za mało, dolejcie trochę wody i jeszcze raz zagotujcie.
  3. Wyciśnijcie sok z jednej cytryny i dodajcie do garnka. Posłodźcie miodem (lub cukrem) do smaku i wymieszajcie. Odstawcie do całkowitego ostudzenia i włóżcie do lodówki.
  4. Zanim podacie lemoniadę, dodajcie do niej kilka plastrów świeżo pokrojonej cytryny, listki mięty oraz kilka kostek lodu. Gotowe!

Korzyści z picia lemoniady

Szklanka domowej lemoniady w gorący dzień nie tylko przyniesie wam orzeźwienie, ale także dostarczy organizmowi pełno witamin! Cytryna bogata jest w witaminę C, flawonoidy i beta-karoteny, które opóźniają procesy starzenia i zapobiegają stanom zapalnym w organizmie. W dodatku picie lemoniady wspaniale oczyszcza organizm i go nawadnia, a także ułatwia wchłanianie żelaza, co sprawia, że lemoniada pomoże osobom cierpiącym na niedokrwistość.

Źródło: gotujmy.pl

Zobacz także:

Czytaj także: