Lubicie kruche ciasta, ale nie zawsze wam wychodzą? Poznajcie te zasady pieczenia kruchych ciast!

Jakiego cukru i mąki używać do kruchego ciasta?

Zamiast zwykłego cukru, użyjcie cukru pudru. To sprawi, że ciasto będzie przyjemnie chrupiące! Cukier puder lepiej się rozpuszcza, natomiast cukier kryształ może się skarmelizować podczas pieczenia.

Do kruchego ciasta warto wykorzystać zamiast wyłącznie zwykłej białej mąki pszennej tortowej także mąkę krupczatkę. Ten właśnie typ mąki idealnie spisuje się głównie w tego rodzaju wypiekach.

Jakie powinny być proporcje składników do kruchego ciasta?

Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji składników do ciasta. Gdy je poznacie, już żaden przepis na ciasto kruche nie będzie wam straszny - wystarczy, że będziecie pamiętali o zachowaniu proporcji!

Zobacz także:

Niezbędne do zrobienia ciasta kruchego są mąka, masło i cukier, oraz oczywiście żółtka. Jednak to te trzy pierwsze składniki muszą być dodane w odpowiednich proporcjach, by ciasto wyszło. Zapamiętajcie zasadę 3:2:1, czyli na 3 części mąki przypadają 2 części tłuszczu i 1 cukru. Przykładowo, jeśli przygotowując ciasto kruche macie 300 g mąki, to dodajcie 200 g masła i 100 g cukru, a na pewno wyjdzie ono idealne!

Czy można użyć całych jajek do kruchego ciasta?

Według wielu przepisów, do ciasta kruchego należy dodawać tylko żółtka jajek, które są dla niego spoiwem. Można jednak użyć również całych jaj, jednak nie można przesadzić z ich ilością! Jeżeli w cieście znajdzie się za dużo białka, po upieczeniu wyjdzie ono bardzo twarde i niesmaczne. 

Jak zagniatać kruche ciasto?

Kruche ciasto nie jest bardzo trudne do upieczenia, jednak wymaga stosowania się do pewnych zasad, by ciasto wyszło. Znaliście je wszystkie?

Zawsze zagniatajcie ciasto szybko, by nie rozgrzać za mocno masła – w przeciwnym razie w trakcie pieczenia tłuszcz zacznie się wylewać na blaszkę i może wyjść zakalec.

W jakiej temperaturze piec kruche ciasto?

Pieczcie kruche ciasto w temperaturze co najmniej 200 stopni przez 15-30 minut. Zastosowanie niższej temperatury sprawi, że tłuszcz się „wytopi” z ciasta, podobnie jak w przypadku zbyt powolnego zagniatania ciasta. Koniecznie po upieczeniu ciasto należy dokładnie ostudzić - dzięki temu po nałożeniu na nie np. owoców ciasto nie namoknie. 

Pamiętajcie także, by przed wstawieniem blaszki z kruchym spodem do piekarnika ponakłuwać ciasto za pomocą widelca lub innego narzędzia. To zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych wybrzuszeń na powierzchni ciasta.