Domowy twaróg jest tak prosty do przygotowania, że zamiast kupować w sklepie, warto go robić samemu w domu. Zmieszany z gęstą śmietaną i wybranymi dodatkami, może być lekkim twarożkiem na śniadanie lub pyszną pastą na kanapki do pracy. Zrobicie go w parę minut, a przyprawiając na różne sposoby, stworzycie proste dania, które szybko się nie znudzą.

Czym się różni twaróg od białego sera?

Zarówno twaróg jak i biały ser, to rodzaje serów świeżych. Przygotowuje się je z ukwaszonego mleka i mleka świeżego. Po połączeniu obu rodzajów nabiału i powolnych podgrzewaniu, z masy wytrąca się serwatka, a na powierzchni pozostaje skrzep, który należy delikatnie wyłowić i dodatkowo odsączyć.

Powszechnie uważa się, że różnica pomiędzy białym serem a twarogiem nabiałowym wyrobem polega na użytych składnikach i sposobie przygotowania. Biały ser powstaje z naturalnie ukwaszonego mleka. Z kolei twaróg ze świeżego mleka ukwaszonego podpuszczką.

Można go kwasić kefirem, zsiadłym mlekiem, maślanką, a nawet jogurtem. Kwaśność twarogu zależy od ilości dodanego zakwaszacza. W zależności od czasu odsączania twaróg może mieć z kolei, luźną lub zwartą konsystencję.

Zobacz także:

Czy ma to jednak znaczenie w kontekście naszych domowych prób serowarskich? Wydaje się, że nie. Najważniejsze są chęci, praca i efekty w postaci fantastycznego produktu, który od razu można podać na stół dla swoich bliskich.

Przepis na domowy twaróg

Składniki

  • 2 litry kefiru
  • 1,5 l mleka tłustego (3,2% tłuszczu)
  • Gęste sitko
  • Gaza

Przygotowanie:

  1. Połączcie mleko z kefirem w garnku i powoli podgrzewajcie. Podczas podgrzewania z masy mlecznej oddzieli się gęstszy skrzep i rzadka serwatka.
  2. Zestawcie z ognia. Łyżką cedzakową przełóżcie ser na sitko wyłożone gazą. Możecie w tym momencie wykorzystać trik dziadka polegający na delikatnym wyciśnięciu serwatki rękami. Pozostawcie potem resztę sera w lodówce do odcieknięcia.
  3. Możecie przykryć ser gazą, zawinąć ją od góry i obciążyć. Dzięki temu twaróg szybciej obcieknie, a obciążenie nada mu płaski kształt.

Domowe twarożki na 5 sposobów

  • Twarożek ze szczypiorkiem. Najprostszy twarożek na kanapki lub do jedzenia łyżeczką. Jego przygotowanie zajmuje 5 minut. Aby twaróg dobrze się rozprowadzał, po pokruszeniu warto zalać go gęstą śmietaną i rozmieszać lub zblendować. Do twarożku ze szczypiorkiem pasuje zarówno drobny szczypiorek jak i gruby szczypior od dymki.
  • Twarożek z rzodkiewką. Chrupiąca rzodkiewka do delikatnego twarożku pasuje doskonale. Rzodkiewki myjecie, odcinacie ogonki i kroicie w drobną kostkę. Można też przygotować wersję twarogu ze szczypiorkiem i rzodkiewką.
  • Pasta twarogowa z cebulką. Ten rodzaj smarowidła na kanapki najlepiej jest zrobić z młodą, białą cebulką. Cebulę drobno poszatkujcie, dodajcie do twarogu, przyprawcie solą i pieprzem. Tym razem zamiast śmietany dodajcie do masy łyżkę majonezu. Tak przygotowany twaróg będzie miał ostrzejszy smak.
  • Twarożek na słodko. Do tego deseru potrzebujecie twaróg, cukier waniliowy, miód, żółtko jajka i jogurt naturalny. Połączcie ze sobą wszystkie składniki, możecie je też zmiksować.
  • Ciastka francuskie z twarożkiem. To jeden z szybszych do przygotowania, a jednocześnie wykwintnych deserów. Poza twarogiem domowym będziecie potrzebować miód, cukier waniliowy i opakowanie ciasta francuskiego. Twaróg zmieszajcie z przyprawami, ciasto pokrójcie na parzystą ilość kwadratów. Na kwadrat ciasta nałóżcie porcję twarogu, przykryjcie drugim kwadratem i zlepcie brzegi. Ciastka pieczcie w temperaturze 180 st. Celsjusza przez 7-10 minut.

Źródło: Olga Smile, winiary.pl