31 października to czas maskarady. Zwolennicy święta duchów przebierają się za wiedźmy, duchy i kościotrupy. Dzieci pukają do drzwi sąsiadów i okrzykiem „cukierek albo psikus” wymuszają wydanie sobie słodyczy. Ten z sąsiadów, który nie przyłączy się do zabawy, bo nie przygotował cukierków, musi liczyć się z tym, że dzieci zrobią mu jakiś żart.

W wielu krajach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii, ale także u nas to czas imprez. W prywatnych domach, restauracjach i klubach spotykają się przebierańcy. Na stołach znaleźć można upiorne przekąski. Na przykład paluchy wiedźmy. Pokazujemy, jak je zrobić.

Skąd się wzięły symbole i motywy Halloween?

Halloween to zwyczaj związany z maskaradą, który przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Święto ma swoje korzenie w celtyckich wierzeniach, więc wcześniej musiał do USA trafić z Zachodniej Europy, terenów dzisiejszych Niemiec, które zamieszkiwali Celtowie. To czas kiedy upamiętnia się osoby zmarłe i odgania złe duchy oraz demony.

W kulturze zachodniej święto jest hucznie obchodzone 31 października. Symbolem Halloween jest wydrążona dynia, a popularnymi motywami są duchy, demony, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty czy pajęczyny.

Zobacz także:

Przepis na paluchy wiedźmy, upiorne ciasteczka na Halloween

Składniki:

  • Kostka zimnego masła
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 1 jajko
  • 2,5 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub migdałowego
  • Szczypta soli
  • Szklanka obranych ze skórki migdałów
  • Kilka łyżek czerwonego dżemu (np. truskawkowego, wiśniowego lub różanego)

Przygotowanie:

  1. Połączcie ze sobą wszystkie składniki, ugniećcie miękkie ciasto i schodźcie je w lodówce. W tym czasie rozgrzejcie piekarnik do 200 st. Celsjusza. 
  2. Odrywajcie kulkę ciasta, formujcie podłużne kilkucentymetrowe palce i układajcie na płaskiej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
  3. Z jednej strony każdego paluszka ułóżcie połówki migdałów, żeby przypominały paznokcie, a po przeciwnej stronie palca nałóżcie trochę dżemu. Na koniec na środku każdego paluszka zróbcie trzy nacięcia nożem, żeby wyglądały jak prawdziwe palce.
  4. Pieczcie paluchy wieźmy przez 10-15 minut, w temperaturze 200 stopni.

Źródło: Onet.pl, Wikipedia