Kto raz zdecydował się na zmywarkę do naczyń, ten nigdy nie wróci do tradycyjnego szorowania patelni i garnków za pomocą gąbek i szczotek. Wygoda i oszczędność czasu oraz wody to powody, dla których coraz więcej ludzi decyduje się zainwestować w zmywarkę. Jednak sprzęt ten, jak każdy inny, w końcu odmawia posłuszeństwa – często dzieje się tak dlatego, że zmywarka jest po prostu brudna w środku. Jak ją wyczyścić naturalnymi sposobami? Sprawdźcie!

Jak wyczyścić zmywarkę octem?

Najstarszym środkiem uniwersalnym do czyszczenia jest oczywiście ocet, który świetnie się sprawdzi również w przypadku zmywarki. Można ją umyć z pomocą octu na dwa sposoby. Pierwszy polega na zrobieniu roztworu z wody i octu w proporcji 5:1, czyli 500 ml wody na 100 ml octu. W tak przygotowanym roztworze należy zamoczyć gąbkę lub ściereczkę i przetrzeć nią wnętrze zmywarki, usuwając cały brud. Jeżeli przeszkadza wam intensywny zapach octu, to do roztworu możecie wlać kilka kropel olejku eterycznego.

Korzystając z drugiego sposobu, należy postawić po prostu na dnie zmywarki kubek wypełniony octem i włączyć standardowy program mycia (temperatura powinna wynosić około 70 stopni Celsjusza). Nie wlewajcie octu prosto do zmywarki, ponieważ zostanie on wypompowany z urządzenia już na wstępnym etapie mycia.

Czyszczenie zmywarki sodą

Aby umyć zmywarkę z pomocą sody oczyszczonej wystarczy, że rozsypiecie ją po wnętrzu zmywarki i za pomocą mokrej gąbki wyszorujecie urządzenie w środku. Zalecamy założyć rękawice, ponieważ soda może zadziałać drażniąco na skórę! Jeżeli zmywarka nie jest mocno zabrudzona, wystarczy wsypać kilka łyżeczek sody do przegródki na tabletkę do zmywarki i ustawić program mycia o temperaturze od 70 do 90 stopni Celsjusza. Ważne, by nie rozsypywać sody po dnie zmywarki, ponieważ wówczas w trakcie mycia soda zostanie szybko spłukana.

Zobacz także:

Czyszczenie zmywarki kwaskiem cytrynowym

Podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, do przegródki na tabletkę należy wsypać kilka łyżeczek kwasku cytrynowego i ustawić odpowiedni program zmywania. Możecie też sporządzić papkę z wody i kwasku i tak sporządzoną miksturą szorować wyjątkowo trudne zabrudzenia w środku zmywarki. A dla odświeżenia zapachu w zmywarce możecie włożyć do koszyczka na sztućce kilka plastrów świeżo pokrojonej cytryny i włączyć skrócony i delikatny program zmywania.

Nie łączcie sody z octem!

Ważne jest, by pamiętać o jednej zasadzie – nigdy nie łączcie sody z octem lub kwaskiem cytrynowym! Kwas połączony z sodą, która ma odczyn zasadowy, neutralizuje się. W wyniku takiego połączenia powstaje woda, dwutlenek węgla i sól, które są kompletnie nieskuteczne w przypadku silnych zabrudzeń w zmywarce.

Przeczytajcie też, jak skutecznie wyczyścić okap w kuchni i szafki kuchenne