Ocet jabłkowy zyskuje na popularności dzięki jego wspaniałym właściwościom zdrowotnym i nie tylko – świetnie smakuje, pasuje do wielu potraw, a do tego można go wykorzystać nie tylko do gotowania, ale także np. jako środek do czyszczenia powierzchni. Do tego ocet jabłkowy jest banalnie prosty w przygotowaniu, dlatego warto go zrobić samodzielnie zamiast kupować w sklepie.

Przepis na ocet jabłkowy

Do przygotowania octu jabłkowego potrzebne wam będą poniższe składniki:

Składniki:

  • 2 kilogramy dojrzałych jabłek
  • 2 litry przegotowanej, letniej wody
  • 3 łyżki miodu

Przygotowanie:

  1. Jabłka pokrójcie i usuńcie gniazda nasienne. Nie trzeba obierać jabłek.
  2. Włóżcie jabłka do dużego, wyparzonego słoja. Zalejcie je przegotowaną i letnią wodą oraz dodajcie 3 łyżki miodu. Woda powinna sięgać powyżej jabłek.
  3. Przykryjcie słoik szmatką i obwiążcie sznurkiem lub załóżcie gumkę recepturkę. Dzięki temu zawartość słoika będzie chroniona przed owadami zwabionymi zapachem jabłek i miodu.
  4. Odstawcie słoik w miejsce o temperaturze pokojowej na około 4 tygodnie. Codziennie mieszajcie wyparzoną, drewnianą łyżką.

W trakcie fermentacji owoce wydzielają bąbelki. Gdy przestaną się one pojawiać w słoiku oznacza to, że ocet jest już gotowy. Należy go wówczas przelać przez gazę do butelek. Gotowe! Ocet jest zdatny do spożycia przez kilka lat od przygotowania.

Właściwości octu jabłkowego

Wpływ octu jabłkowego na zdrowie jest już znany od starożytności. Stosowano go do oczyszczania wątroby, wzmocnienia organizmu oraz zwalczania infekcji. Hipokrates polecał picie octu jabłkowego z miodem, by wyleczyć przeziębienie! Ponadto, ocet jabłkowy działa antyseptycznie i antybakteryjnie, dlatego w przeszłości często stosowano go do leczenia grzybicy, wszawicy i odkażania. Dziś jednak uważa się, że działanie antybakteryjne ma miejsce dopiero wtedy, gdy ocet jest w tak wysokim stężeniu, że mógłby uszkadzać skórę. Za to świetnie nadaje się do odkażania żywności i chronienia jej przed drobnoustrojami – wystarczy wypłukać owoce i warzywa w roztworze wody z octem, by pozbyć się bakterii, które mogą znajdować się na powierzchni tych produktów.

Zobacz także: